Jak připojit ventilátor moleku s matkou

Blumy pro fanoušky a bezpečnost komponent. Jak propojit mnoho fanoušků a nespálit základní desku

Zakoupili jste si základní desku s malým počtem konektorů pro připojení ventilátorů, ale chcete zvýšit jejich počet pro modifikaci pouzdra nebo zlepšit ukazatele teploty a přetaktování výsledků? Nespěchejte na nákup pekařů, dokud se s tímto článkem seznámíte.

Pokud má uživatel PC bezpochyby při výběru základní desky velmi omezený rozpočet, musí být bezpochyby kompromis mezi cenou desky, kvalitou a funkčností. Nadšenci věnují pozornost subsystému procesoru a schopnost zrychlit, obyčejní uživatelé jsou pro návrh desky zajímavější, protože některém důležitým kritériem je kompaktnost základní desky základní desky. Ale kolik z nás věnuje pozornost množství 3-pinových a 4pin konektorů při výběru základní desky, je toto kritérium pro někoho, kdo je při nákupu rozhodující při nákupu? Zdá se, že pro většinu, jejíž rozpočet je omezený 100. 120. toto kritérium není v žádném případě v žádném případě.

reklamní

A tak najdeme perfektní základní desku, řekněme, jak to bylo v mém případě. ASUS TUF B450M-Pro Gaming. Skvělý poplatek s dobrým „domácím mazlíčkem“ za svou cenu, který se snadno zvládne s některými Ryzen 9 3900x, s pohodlným a srozumitelným biosem a výkonem na velmi vysoké úrovni. Ale v horkém létě se problém s vysokými teplotami komponent PC a problém vyhoření do vzduchu stává skutečnou než kdy jindy. A pak je nečekaně odhalena vážná nevýhoda této základní desky, můžeme říci typické pro kompaktní základní desky a „rozpočtové desky“. Malé příležitosti k zajištění správného foukání těla. Koneckonců, jaké jsou tři 4pinové konektory na desce? Toto je napájení pro ventilátor chladiče procesoru a další dva fanoušky případů, obvykle umístěných na foukání a foukání.

Ale poplatek je přetaktování, což vám umožní dobře rozptýlit i osm.toreresors procesory. A pro dobré zrychlení při zachování pohodlných teplot a přijatelné úrovně šumu se dvěma ventilátory ventilátoru. Je vhodné mít věž „dva hlavy“ se dvěma gramofony, jako je gelid fantom, levný a vynikající pro ochlazení série Ryzen 3000, včetně Ryzen 9 3900x s malým spodním prádlem.

reklamní

A tak po zakoupení dobré věže se ukáže, že zbývá pouze jeden konektor pro připojení fanoušků bydlení v naší desce. V létě, kdy existuje poměrně horký procesor, výkonná grafická karta a pouze jeden fanoušek pouzdra, přirozeně nemluví o přetaktování.

připojit, ventilátor, moleku, matkou

Samozřejmě můžete použít otevřený stojan, umístit jej přímo pod klimatizaci nebo otevřené okno, ale takové řešení vede ke zvýšení rizik spojených s bezpečností komponent.

Poměrně banálním řešením mezi nadšenci a amatéry bude nákup levného pobočky, který umožňuje jednomu konektoru připojit několik fanoušků najednou. Ale jak je to bezpečné. Pojďme to zjistit.

Hlavní vlastnosti fanoušků

Statický tlak. tlak vzduchu vytvořeného ventilátorem. Závisí na jeho návrhu a rychlosti oběžného kola. Čím vyšší je tento indikátor, tím lepší ventilátor pracuje v podmínkách vysokého odporu (například při čerpání vzduchu přes radiátor malého vlákna).

Air Flow (CFM). Počet čerpaného vzduchu. Historicky zavedené jednotky měření. krychlové stopy za minutu. Efektivní práce je zobrazena zařízeními CFM více než 50.

Rychlost rotace (RPM). Počet otáček za minutu. Čím více, tím vyšší je výkon (a hluk). Většina modelů nepřesahuje 2000.

Modulace Lapisten-Mopulse (PWM nebo PWM)-Automatická nastavení revolucí ventilátoru pomocí základní desky základní desky. Vyžaduje konektor 4 pinů. Přesnou konfiguraci můžete provádět pomocí speciálních značkových nástrojů.

Tloušťka ventilátoru. obvykle asi 25 mm. U malých budov (HTPC) jsou k dispozici tenčí verze, ale jejich účinnost je nižší kvůli slabším statickému tlaku a CFM.

Typ ložiska je důležitou charakteristikou, na které je zdroj a úroveň vytvořeného hluku závisí. V moderních modelech najdete několik typů: od nejlevnějšího posuvného ložiska (s nízkým zdrojem) až po nejdražší a vzácné keramické válcování a ložisko s magnetickým soustředěním. Zlatý střední ve zdroji, cena a hluk jsou gramofony s hydrodynamickým ložiskem.

Hladina hluku. měřeno v DBA. Hodnota pohodlná pro lidské ucho by neměla překročit 30 dBA. Více fanoušků. neznamená hlučnější. Nejčastěji je situace naopak, zejména pokud fanoušci ovládají základní desku, která řídí teplotu komponent.

Jak propojit fanoušky k základní desce

Počítač, stejně jako jakékoli jiné vybavení, potřebuje chlazení, takže tento problém je vždy relevantní. Při spuštění obzvláště náročných programů a aplikací je systém vystaven závažnému vytápění, takže stojí za to se postarat o chlazení. Většina komponent uvnitř systémové jednotky má své vlastní chlazení, ale v základní desce nejsou takové funkce, proto bude dále představeno, jak propojit fanoušky k základní desce.

Jak připojit ventilátor moleku s matkou

Stručně řečeno, od ventilátoru jdou tři dráty: žlutá, červená a černá. Od napájení k konektoru Molecu (takové jednotky CD/DVD jsou připojeny a t.Str.) Čtyři dráty jdou: žlutá, černá, černá a červená znovu. Chcete.li odepsat ventilátor ze 7V, musíte připojit červený vodič z ventilátoru se žlutým vodičem z napájení a připojit černý vodič z ventilátoru k červenému vodiči z napájení napájení. A jak to uděláte: pomocí adaptérů, přeskupení kolíků v moleku nebo jednoduché kroucení drátů, vaší firmy.

Právě jste si koupili zbrusu nový chladič, ale po instalaci se vám nelíbí, váš počítač začal vydávat hluk jako vysavač? Chcete dát modrou kouli na grafickou kartu, ale je to pro vás příliš hlasité? A nestaráte se o chlazení. Nepotřebujete zrychlení, potřebujete ticho? Pak vám pomůžeme. Cokoli potřebujete. Snižte napětí na chladiči. V tomto článku vám řekneme, jak to udělat za pět minut, bez páječky, s pinvazou nebo šroubováky.

See also  Jak zkontrolovat ventilátor pomocí multimetru

Takže pro začátek. Všechny chladiče prodávané nyní pro procesory pracují z napětí 12 voltů. Zároveň fanoušci dosáhnou deklarované rychlosti a práce v souladu s deklarovanými charakteristikami. Pro hodnocené napětí jsou psány jak výkon, tak úroveň šumu ventilátoru. Fanoušci používají mikromotorizované proudy. Frekvence jejich rotace přímo závisí na dodáném napětí. Pokud tedy zvýšíme napětí na ventilátoru, začne se otáčet rychleji. Pokud je sníženo. pomalejší. Získání napětí nad 12 V je možné na konektoru ATX napájení, ale nepotřebujeme to, protože bojujeme s hlukem, což znamená, že potřebujeme. je o něco nižší napětí ventilátoru.

V článku „Nová generace chladičů“ jsem zmínil metody propojení fanoušků. Vraťme se před dvěma lety a podívejme se na ně znovu:

Jak jsou fanoušci připojeni. Fanoušci pro počítačové chladiče mají dva typy připojení. přes konektor PC plug a přes konektor Molex.

Konektor Molex je standardní čtyřčlenný konektor používaný ve většině počítačových zařízení. Jeho výhody spočívají v tom, že jeho použití vám umožňuje propojit prakticky neomezený počet ventilátorů (s průchozím připojením). Při jeho používání také můžete upravit napájení spotřebovaného ventilátorem. Molex má čtyři dráty. Dva uzemňovací dráty (černé), drát s potenciálem 5 V a drát s potenciálem 12 V. Pokud vás váš ventilátor podráždí jeho hlukem, můžete snížit napětí dodávané na 7V nebo 5V. Za tímto účelem musí být v prvním případě připojena ke dvěma extrémním zapojením. červená a žlutá a ve druhém případě. červené a jedno z černé kabeláže. Zároveň sledujte polaritu, jinak se váš fanoušek otáčí opačně.

Konektor PC plug- více nového. Umožňuje vám připojit ventilátory k základní desce, automaticky ovládat spotřebu energie ventilátoru a sledovat rychlost ventilátoru. Nevýhody tohoto konektoru. Omezený počet propojených ventilátorů v závislosti na základní desce je neschopnost ručně snížit spotřebu energie. Výhodou jsou, že s dostatečným chlazením základní deska snižuje napětí na ventilátor, spotřebovává méně energie a v důsledku toho méně hluku. S pomocí konektoru PC plug je také možné monitorovat rychlost ventilátoru, ale za předpokladu, že ventilátor je nainstalován snímač haly nainstalován ve ventilátoru.

Dnes je 95% všech prodaných chladičů připojeno prostřednictvím PC Plug Connector. A protože na základní desce je pouze plus a Země v konektorech PC Plug (signál nepočítáme), nejjednodušší způsob, jak v poslední době těsnění dalšího odporu vůči drátu, který živí ventilátor, to je v centrálním drátu. Není těžké to udělat. Stačí zvolit správný odpor pro ventilátor s kapacitou dvou až osmi wattů a připojit jej v části středního drátu. Viděli jsme to v průmyslovém výkonu na Kuler Zalman CNPS 5000. Je pravda, že zde byly odpory zahrnuty do části středního drátu na speciálních adaptérech.

Tímto nařízením můžete dosáhnout zcela odlišných napětí. Tato metoda však má řadu nevýhod.

Odpor je při provozu ventilátoru velmi teplý

Ventilátor tímto způsobem upravuje záruku (pokud to bylo)

Skunci technologií by si samozřejmě vybrali tímto způsobem, když si můžete dát reostatu (rezistor s variabilním odporem), ale známe metodu lépe, snadnější a rychlejší.

Jak jste viděli výše, napětí 7 voltů je vždy udržováno mezi extrémními dráty molexu konektoru. To je to, co potřebujeme. Je téměř polovina jako 12 V, což znamená, že chladič bude však mnohem méně, a chlazení slabší. Vše, co potřebujeme. To je tak, že adaptér PCPlug-Molex přichází na chladič. Tyto adaptéry jsou dnes dodávány se všemi novými královnami tepelného tepelného, ​​se všemi chladiči na grafických kartách a systémových čipech, pokud chladič jde do maloobchodu, nikoli OEM. A protože všechny takové chladiče jsou dodávány přesně pomocí maloobchodu, máte právo požadovat adaptér od společnosti, která vám prodala počítač s nainstalovanou, řekněme, Dragon Orb 3.

Podívejte se na adaptér. Tady je, před námi. Jedná se o konzistentní průchodné připojení dvou konektorů Molex, takže když je chladič připojen, neztratíte outlet Molex. Konektor (také s kolíky) je připojen k molex molex molex molex molex (s kolíky). Konektor s červeným drátem PC je připojen ke žluté na Molexu a černou. Do černé. Od 12 v kontaktu Molex je tedy potenciál 12V přenášen na PC PC Middle Wire PC. Druhý drát (černý) na konektoru Molex. To je Země. Potenciál tohoto drátu je 0 v. Napětí mezi dvěma dráty (potenciální rozdíl) je 12V. Je to napětí, které určuje rychlost rotace ventilátoru. Abychom snížili rozdíl mezi dvěma vodiči, dodáme pozitivní napětí „Země“ molexu. Chcete.li to provést, PC PC Black Wire a musíte se připojit k červenému vodiči na molexu. Výsledkem je, že na jednom drátu bude 12V na druhém. 5V, v důsledku toho bude potenciální rozdíl 7V, a protože potenciál zůstane velký na žlutém drátu, směr rotace ventilátoru se nezmění.

Jak připojit ventilátor moleku s matkou

Stručně řečeno, od ventilátoru jdou tři dráty: žlutá, červená a černá. Od napájení k konektoru Molecu (takové jednotky CD/DVD jsou připojeny a t.Str.) Čtyři dráty jdou: žlutá, černá, černá a červená znovu. Chcete.li odepsat ventilátor ze 7V, musíte připojit červený vodič z ventilátoru se žlutým vodičem z napájení a připojit černý vodič z ventilátoru k červenému vodiči z napájení napájení. A jak to uděláte: pomocí adaptérů, přeskupení kolíků v moleku nebo jednoduché kroucení drátů, vaší firmy.

Právě jste si koupili zbrusu nový chladič, ale po instalaci se vám nelíbí, váš počítač začal vydávat hluk jako vysavač? Chcete dát modrou kouli na grafickou kartu, ale je to pro vás příliš hlasité? A nestaráte se o chlazení. Nepotřebujete zrychlení, potřebujete ticho? Pak vám pomůžeme. Cokoli potřebujete. Snižte napětí na chladiči. V tomto článku vám řekneme, jak to udělat za pět minut, bez páječky, s pinvazou nebo šroubováky.

Takže pro začátek. Všechny chladiče prodávané nyní pro procesory pracují z napětí 12 voltů. Zároveň fanoušci dosáhnou deklarované rychlosti a práce v souladu s deklarovanými charakteristikami. Pro hodnocené napětí jsou psány jak výkon, tak úroveň šumu ventilátoru. Fanoušci používají mikromotorizované proudy. Frekvence jejich rotace přímo závisí na dodáném napětí. Pokud tedy zvýšíme napětí na ventilátoru, začne se otáčet rychleji. Pokud je sníženo. pomalejší. Získání napětí nad 12 V je možné na konektoru ATX napájení, ale nepotřebujeme to, protože bojujeme s hlukem, což znamená, že potřebujeme. je o něco nižší napětí ventilátoru.

See also  Správná instalace ventilátorů v systémové jednotce

V článku „Nová generace chladičů“ jsem zmínil metody propojení fanoušků. Vraťme se před dvěma lety a podívejme se na ně znovu:

Jak jsou fanoušci připojeni. Fanoušci pro počítačové chladiče mají dva typy připojení. přes konektor PC plug a přes konektor Molex.

připojit, ventilátor, moleku, matkou

Konektor Molex je standardní čtyřčlenný konektor používaný ve většině počítačových zařízení. Jeho výhody spočívají v tom, že jeho použití vám umožňuje propojit prakticky neomezený počet ventilátorů (s průchozím připojením). Při jeho používání také můžete upravit napájení spotřebovaného ventilátorem. Molex má čtyři dráty. Dva uzemňovací dráty (černé), drát s potenciálem 5 V a drát s potenciálem 12 V. Pokud vás váš ventilátor podráždí jeho hlukem, můžete snížit napětí dodávané na 7V nebo 5V. Za tímto účelem musí být v prvním případě připojena ke dvěma extrémním zapojením. červená a žlutá a ve druhém případě. červené a jedno z černé kabeláže. Zároveň sledujte polaritu, jinak se váš fanoušek otáčí opačně.

Konektor PC plug- více nového. Umožňuje vám připojit ventilátory k základní desce, automaticky ovládat spotřebu energie ventilátoru a sledovat rychlost ventilátoru. Nevýhody tohoto konektoru. Omezený počet propojených ventilátorů v závislosti na základní desce je neschopnost ručně snížit spotřebu energie. Výhodou jsou, že s dostatečným chlazením základní deska snižuje napětí na ventilátor, spotřebovává méně energie a v důsledku toho méně hluku. S pomocí konektoru PC plug je také možné monitorovat rychlost ventilátoru, ale za předpokladu, že ventilátor je nainstalován snímač haly nainstalován ve ventilátoru.

Dnes je 95% všech prodaných chladičů připojeno prostřednictvím PC Plug Connector. A protože na základní desce je pouze plus a Země v konektorech PC Plug (signál nepočítáme), nejjednodušší způsob, jak v poslední době těsnění dalšího odporu vůči drátu, který živí ventilátor, to je v centrálním drátu. Není těžké to udělat. Stačí zvolit správný odpor pro ventilátor s kapacitou dvou až osmi wattů a připojit jej v části středního drátu. Viděli jsme to v průmyslovém výkonu na Kuler Zalman CNPS 5000. Je pravda, že zde byly odpory zahrnuty do části středního drátu na speciálních adaptérech.

Tímto nařízením můžete dosáhnout zcela odlišných napětí. Tato metoda však má řadu nevýhod.

Odpor je při provozu ventilátoru velmi teplý

Ventilátor tímto způsobem upravuje záruku (pokud to bylo)

Skunci technologií by si samozřejmě vybrali tímto způsobem, když si můžete dát reostatu (rezistor s variabilním odporem), ale známe metodu lépe, snadnější a rychlejší.

Jak jste viděli výše, napětí 7 voltů je vždy udržováno mezi extrémními dráty molexu konektoru. To je to, co potřebujeme. Je téměř polovina jako 12 V, což znamená, že chladič bude však mnohem méně, a chlazení slabší. Vše, co potřebujeme. To je tak, že adaptér PCPlug-Molex přichází na chladič. Tyto adaptéry jsou dnes dodávány se všemi novými královnami tepelného tepelného, ​​se všemi chladiči na grafických kartách a systémových čipech, pokud chladič jde do maloobchodu, nikoli OEM. A protože všechny takové chladiče jsou dodávány přesně pomocí maloobchodu, máte právo požadovat adaptér od společnosti, která vám prodala počítač s nainstalovanou, řekněme, Dragon Orb 3.

Podívejte se na adaptér. Tady je, před námi. Jedná se o konzistentní průchodné připojení dvou konektorů Molex, takže když je chladič připojen, neztratíte outlet Molex. Konektor (také s kolíky) je připojen k molex molex molex molex molex (s kolíky). Konektor s červeným drátem PC je připojen ke žluté na Molexu a černou. Do černé. Od 12 v kontaktu Molex je tedy potenciál 12V přenášen na PC PC Middle Wire PC. Druhý drát (černý) na konektoru Molex. To je Země. Potenciál tohoto drátu je 0 v. Napětí mezi dvěma dráty (potenciální rozdíl) je 12V. Je to napětí, které určuje rychlost rotace ventilátoru. Abychom snížili rozdíl mezi dvěma vodiči, dodáme pozitivní napětí „Země“ molexu. Chcete.li to provést, PC PC Black Wire a musíte se připojit k červenému vodiči na molexu. Výsledkem je, že na jednom drátu bude 12V na druhém. 5V, v důsledku toho bude potenciální rozdíl 7V, a protože potenciál zůstane velký na žlutém drátu, směr rotace ventilátoru se nezmění.

Jak připojit ventilátor 3 pin na 2 pin v napájení

V moderních napájecích zdrojích nebyly 2pinové konektory poskytnuty po dlouhou dobu (najdete je, nejčastěji ve starých). Místo toho mohou být vybaveny i se čtyřkolíkovým konektorem.

Můžeme však mít ventilátor s 3pinovým konektorem nebo také s větví drátů do konektoru Molex, který v našem případě není vhodný (ale velmi často). Co dělat?

 • Pokud máte pouze 3 pin konektor, pak je izolován třetí vodič, 2 první konektory (červené a černé, nejčastěji) jsou vytaženy z plastové západky a místo toho jsou umístěny, kde byly kontakty z předchozího chladiče (v němž byl v PSU).
 • Pokud existují zapojené větve na moleku (2 dráty z tří-pele konektoru), pak jednáme stejným způsobem jako v předchozím případě, odřízli jsme pouze konektory Molecu (takže nezasahují do PSU ).

Navíc přidám video o tom, jak rozebírat konektory (video není moje, ale velmi užitečné.)

Byl bych vděčný každému, kdo třese tento příspěvek na sociálních sítích. Brzy se uvidíme!

Funkce designu základní desky

Všichni výrobci základní desky. Gigabajte, MSI, Asus a méně známé značky vždy vybavují část, alespoň jeden konektor pro připojení gramofonu.

Nejčastěji se jedná o 3 pin konektor pro připojení chlazení procesoru. 2 pin a 4 pin se pro tento účel téměř nepoužívají, ale základní deska může být také přítomna na některých modelech. je to přesně pro napájení dalších fanoušků sboru sboru.

See also  Epalator, který lze použít ve vodě

V jejich nepřítomnosti vyvstává logická otázka. kde můžete připojit chladiče, pokud byly vyžadovány více, a pokud na základní desce není konektor.

připojit, ventilátor, moleku, matkou

Jediným odchodem v tomto případě je spojení s napájením, nejčastěji prostřednictvím konektoru Molex. Pokud není dostatek molekul, stejně jako v jiných případech, můžete použít speciální adaptér.

Jedinou výjimkou jsou adaptéry a větve se základní deskou: tento typ není k dispozici, kvůli vlastnostem architektury PC. Všechny potřebné adaptéry najdete a uvidíte v tomto oblíbeném internetovém obchodě.

Jak nastavit rychlost rotace chladiče?

Rychlost rotace je regulována dvěma způsoby: hardware nebo software.

Prvním tím myslím ve vložení speciálního zařízení mezi chladičem a zdrojem energie. Může to být jednoduchý rezistor nebo regulátor rychlosti.

Pokročilejším řešením je Reobas (řadič ventilátoru) nainstalováno v kompartmentu 5.25, který byl dříve použit pro CD/DVD-ROM.

Nastavení hardwaru je možné při připojení 3pinových, 4pinových a molexů.

Změna softwaru v rychlosti je k dispozici v BIOS, stejně jako v operačním systému.

Přejděte do nabídky Nastavení BIOS. V části Power vyberte monitor hardwaru, teplotu nebo jakýkoli podobný, nastavte požadovanou rychlost v nastavení. V UEFI můžete nakonfigurovat nastavení pomocí křivky. Nezapomeňte uložit nastavení a restartovat počítač.

 • Řadič Q-Fan
 • Speedfan
 • Corsair Link
 • MSI Afterburner
 • Notebook Fancontrol
 • Zotac Firestorm
 • Gigabyte EasyTune
 • ThinkPad Fan Controller
 • Gigabyte i-cool

Zvažte úpravu na příkladu programu SpeedFan. Hlavní nabídka zobrazuje informace o rychlosti chladiče a teplotě uvnitř pouzdra. Odstraňte zaškrtnutí z položky „Auto.Fans“ a nastavte počet revolucí jako procento z maxima. Nastavte tam požadovanou teplotu. V ideálním případě by teplota neměla stoupat nad 50 ° C. Totéž lze provést v jiných podobných aplikacích.

Vyberte si fanoušky pro bydlení

Velikost ventilátoru

Ventilátory 80 x 80 mm byly převážně používány v raných budovách, dnes se častěji používají 120 x 120 a 140 x 140 mm. Chcete.li určit požadovanou velikost, vezměte pravítko a změřte vzdálenost mezi spojovacími prostředky. bude to přibližně o 5–7 mm menší než požadovaná velikost. Pokud jsou čísla neobvyklá, pak je ventilátor potřebný nestandardní. je lepší podvádět pokyny pro případ.

Čím větší je ventilátor, tím pomalejší musí otáčet, aby dohnal srovnatelný objem vzduchu. A bude tišší. Menší ventilátory jsou rychlejší a hlučnější. zpravidla se používají na serveru a přepínání zařízení, tisková zařízení.

Počet fanoušků v soupravě

Nejčastěji se fanoušci prodávají v kusu. S vážnou modernizací chladicího systému má smysl vzít soupravu pro počet sedadel v krytu počítače, sestávající z několika fanoušků stejného typu a od jednoho výrobce.

Maximální rychlost otáčení (RPM)

Většina velkých chladičů (od 80 mm a výše) nepřesahuje 2000 otáček za minutu, aby neznamenala hluk. Pro efektivní chlazení herních systémů existují modely stejné velikosti, ale rychlejší. až 4000 ot / min. Rychlost otáčení 4000 ot / min a vyšší je charakteristická pro malé ventilátory: od 60 x 60 mm a níže.

Maximální hladina šumu (DB)

Určuje hluk z ventilátoru pracujícího při maximální rychlosti. Indikátor není vyšší než 35–40 dB, což odpovídá typickému šumu pro běžný byt během dne. Pro noční práci byste si měli vybrat model až 25 dB a níže.

Typ napájecího konektoru

Nejdůležitější parametr. Pokud ventilátor nemá kam se připojit, pak z toho nebude mít smysl.

 • Dva dráty pouze pro 2 piny: “” a “-“. Tito fanoušci jsou obvykle zařazeni do průmyslového vybavení, vždy pracují s maximální rychlostí;
 • 3-pinový-ANGO PŘÍBĚH „STANDARD“ s třetím vodičem, který vrací informace o rychlosti rotace. Takové konektory mohou být připojeny ke 4pinovým slotům základní desky bez ztráty funkčnosti;
 • 3-pinový/molex-an ohrožený typ kombinovaného konektoru pro připojení buď s konektorem základní desky, nebo s napájecím zdrojem PC, pokud na desce není dostatek konektorů;
 • 4pin-A moderní počítač „Standardní“ s dalšími informacemi z teplotního senzoru a hladkého řízení rychlosti. Může být připojen k 3x-pinovému slotu se ztrátou nastavení rychlosti, pokud poplatek nepodporuje „kompatibilní režim“;
 • Kombinovaná verze 4x-pinu konektoru, která umožňuje jednomu konektoru na desce konzistentně propojit několik ventilátorů;
 • 6-pin-fanoušky s nastavitelným podsvícením. Obvykle dodáváno se sadou adaptérů v případě, že základní deska neví, jak ovládat podsvícení;
 • Molex. zastaralý typ konektoru pro připojení k napájení; V nových modelech BP nejsou takové konektory téměř nalezeny;
 • USB 2.0 (9-pin).Conec pro připojení v „interním“ USB na základní desce. Obvykle jsou takové ventilátory kompletní s ovladačem podsvícení, který je v systému definován jako zařízení USB.

Úpravy revolucí

 • V zásadě existují modely bez přizpůsobení. Často však také říkají o modelech s 3-kolíkovým konektorem, pro které můžete v nastavení základní desky nastavit nízkou rychlost otáčení;
 • Stepped-stejné 3-pinové modely, pro které je jedna ze tří hodnot napětí vybrána v nastavení základní desky. Nastavení kroku.by.krok také zahrnuje zpomalující rezistor, který je buď zapnutý tlačítkem na krytu ventilátoru nebo vložen jako adaptér mezi konektorem ventilátoru a deskou;
 • Automatické (PWM) je nejběžnější možností pro 4pinové ventilátory, kde je rychlost automaticky nastavitelná v závislosti na teplotě. Rozvrh této závislosti je v základní desce „šití“ a některé desky jí umožňují nakonfigurovat;

Ventilátory jsou také dodávány s adaptérem, kde je pro hladké rychlostní ladění postaven variabilní rezistor. Existují ventilátory se vzdáleným termostatem a některé modely jsou definovány jako zařízení USB a jsou programově ovládány.

Tok vzduchu při maximální rychlosti, CFM

Parametr označující výkon ventilátoru, jeho schopnost pohybovat určitým množstvím vzduchu na jednotku času. Čím vyšší je tento parametr, tím větší jsou hmoty vzduchu „pumpovat“ chladič skrz sebe. Drtivá většina „tichých“ fanoušků se může pohybovat až do 50 kubických stop vzduchu za minutu (CFM).

Typ ložiska

Klíčový parametr ovlivňující úroveň hluku, trvanlivost a náklady na ventilátor. Osa oběžného kola může být vysazena na následujících typech ložisek:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS