Jak zkontrolovat přítomnost Freonu v rozděleném systému

Tlak Freon v klimatizaci: Parametry měření

Dnes se klimatizace rozšířila a jejich popularita stále roste rychle. V tomto ohledu je pro mnohé užitečné znát některé informace týkající se služby klimatizačního systému. Mezi důležité aspekty, se kterými byste se mohli setkat, patří tlak Freon v klimatizaci. Proč je to tak důležité a proč je použita výše uvedená látka, řekneme vám v našem článku.

Jak víte, princip provozu klimatizace se vyskytuje v důsledku přenosu chladu a tepla. Aby se zajistil normální provoz, musí systém obsahovat chladivo, je to také freon. Bez této komponenty nemůže žádná klimatizace fungovat v režimu chlazení.

Pokud mluvíme o systémech kondicionování domácnosti, v tomto případě lze použít dvě odrůdy, včetně R22 a R410. Závisí to na přítomnosti chladiva, zda toto zařízení bude vůbec fungovat, ale pokud jde o účinnost, pak by to mělo být již pocházelo z úrovně tlaku. Dále vám řekneme o tom, jak měřit tento indikátor, stejně jako specializovaný regulační ventil, který řídí hodnotu tlaku v klimatizaci.

Typy freon pro klimatizační systémy

Asi půl století byl hlavním chladivem v systémech klimatizace domácnosti Freon 22. Přibližně od poloviny 80. let minulého století začalo jeho používání vážné pronásledování, protože údajně chlor, který je součástí tohoto plynu, ovlivňuje ozonovou vrstvu, která chrání naši planetu před tvrdým ultrafialovým zářením. Tato nádivka, ačkoli to nebylo 100% prokázáno, tato informace znamenala vývoj nových a bezpečnějších chladiv: Freons R410 a R407.

Nové druhy nemohly zcela přemístit R22 z trhu klimatické technologie díky jednoduchosti údržby a některým fyzickým vlastnostem tohoto plynu. Dnes se nejčastěji používají systémy rozdělení domácností: R22; R410 a R407.

Freon R22 lze nejčastěji nalézt v klimatizačních systémech používaných v každodenním životě, výrobě a přepravě zboží zkáze. Vzhledem k tomu, že tento typ chladiva byl zpracován na tomto typu chladiva, uvolněného až do konce minulého století, je tankování klimatizací s tímto plynem nejvíce žádané.

Freon R410 je bezbarvý plyn, který je plnou náhradou za předchůdce. Nyní se používá v nové klimatické technologii, bez ohledu na její účel. Jednou z rysů tohoto ZAZ je to, že když uniká z klimatizace, více než 35% vyžaduje úplné odmítnutí techniky.

Freon R407 není nic jiného než směs několika plynů, z nichž každá je zodpovědná za určité fyzikální vlastnosti chladiva. Nejčastěji se používají v systémech s více zónami nebo poloprůmyslovým rozdělením. Tento typ plynu nemůže být doplňován klimatickou technikou: s úniky musí být zcela vyčerpán a teprve poté je postup doplňování paliva.

Známky úniku freon z klimatizace

Bez ohledu na to, jak vysoce kvalitní instalace a materiály použité, dříve nebo později čelí každému majiteli klimatizace potřeba. Vzhledem k tomu, že detaily dálnice jsou propojeny mechanicky, určité množství plynu pod tlakem pronikne. to se nazývá přirozený únik. Plánovaná ztráta Freonu je v průměru 0,15-0,2 kg za rok. Špatná instalace, mechanické poškození trasy a opotřebení spojovacích dílů vedou k významnějšímu úniku chladiva. Důsledky těchto ztrát jsou viditelné podle charakteristických rysů:

 • snižování účinnosti klimatizace, i když pracujete na maximálním výkonu;
 • tvorba ledu a hoarfrostu na křižovatce potrubí s vnější jednotkou;
 • častý provoz tepelné ochrany klimatizace;
 • ztmavnutí tepelné izolace kompresoru;
 • vzhled vůně Gary během kompresoru;
 • Vzhled olejových toků pod jeřáby.
See also  Dodávka vody v termopotu nefunguje

Uvedené funkce jsou vizuálním odrazem přehřátí kompresoru klimatizace, jehož chlazení je vyžadováno určité množství Freonu. Snížení tlaku chladiva vede k porušení systému maziva kompresoru, což může vést k poruše dalších důležitých složek rozdělených systémů.

Výcvik

Před zahájením doplňování/doplňování klimatizace by měly být provedeny přípravné práce.

Čištění

Čištění klimatizace je povinnou fází přípravy před doplňováním doplňování. Navíc se provádí před jakýmikoli jinými pracemi. Provádí se zaručeno, že získáte optimální provozní režimy všech jednotek a systémových sestav. Tím se odstraní chyby měření a zjednoduší hledání problémových oblastí.

Nezapomeňte vyčistit filtry, ventilátor a radiátory vnitřní jednotky. Hlavní pozornost však musí být věnována vnějšímu bloku systému rozdělení.

Sekvence práce na jeho údržbě zahrnuje:

  Vypnutí zařízení ze sítě napájení.

 • Mechanické čištění (odstranění znečištění), konkrétně:
 • čištění pouzdra zvenčí;
 • jeho demontáž;
 • Odstraňování odpadu ve vnitřním prostoru bloku.
 • Splachování uzlů, které se provádí v následujícím pořadí:
 • Chraňte elektronickou jednotku před vlhkostí (jeviště je povinné, protože voda v elektronickém obvodu může způsobit její plné selhání a potřebu nákladné opravy). Pro ochranu je dostačující k důkladnému uzavření povrchu uzlu polyethylenem.
 • Čepele a další vnější prvky struktur ventilátoru z prachu a dodržování bahna jsou vyčištěny. Mytí se provádí vlhkou houbou.
 • Povrch kondenzátoru je čistí vlhkou houbou.
 • Prach nahromaděný na těžkých místech je odstraněn vysavačem.
 • Vyčistěte povrch radiátoru. Prach a nečistoty se čistí štětcem a poté propláchnou povrch vody tlakem nebo čističem páry.
 • Nainstalujte pouzdro, další práce se provádí až po úplném sušení.

Nezávislé čištění a údržba elektronické jednotky není povolena! Tuto práci může provést pouze servisní společnost s odpovídající úrovní školení. Selhání elektroniky v důsledku zásahu uživatele je považováno!

Testování testování

Tyto přípravné práce se provádějí, pokud spotřeba Freonu v systému překročí přípustné hodnoty. Jsou nezbytné, pokud je únik během sezóny nad 8-10%.

Nejběžnějšími problémovými oblastmi jsou kloub potrubí a bloků, kde dochází k porušování těsnosti. Ve většině případů je k jejich detekci dostatečná vizuální kontrola.

Pokud existující problém není během inspekce identifikován, uchýlit se k přesnějším (a samozřejmě složitým) metodám.

Můžeš použít:

 • Mýdlové řešení. Jeho použití vám umožní přesně lokalizovat místo depresizace, pokud je známa oblast jeho výskytu.
 • Haloid Seeker. Aplikace je založena na vlastnictví změny barvy plamene v přítomnosti páry chloru. Metoda funguje pouze se zařízením kořeněným freony obsahujícím chlor.
 • Voda. Dobře známý způsob hledání depresurizačních míst pro vzhled plynových bublin po ponoření. Jeden z nejsložitějších, protože to vyžaduje předběžnou removal freonu a čerpání dusíku.
 • Ultrafialové barvivo a UV podsvícení. Po smíchání do barviva, místo úniku svítí do paprsků UV lamp.
See also  Malý kávový stroj pro malou kávu

Obecně odborníci doporučují při projevení podezření na depresizaci systému:

 • Odstranit celé chladivo;
 • Čerpejte systém dusíkem;
 • Hledat úniky;
 • eliminovat problémy;
 • Vytvořte test a vakuum.

Rezervace a vysávání

Tato fáze není vyžadována při absenci problémů s těsností systému. Zároveň, pokud únik hledal místa, nemůžete to udělat bez něj.

Tímto termínem se rozumí naplnění systému dusíkem pod tlakem odpovídajícím maximálním přípustným pro systém. Pro tyto účely použijte manometrický sběratel, který vám umožní ovládat tlak v systému. Maximální hodnotu lze zobrazit v technické dokumentaci nebo na štítku na bloku systému Split System.

Dusík se podává, dokud není dosaženo maximální hodnoty, po kterém se zastaví systém systému s plynem a je kontrolováno svědectví manometru. V pracovním (těsném) obvodu musí zůstat nezměněni. Tlak tlak naznačuje přítomnost problémových oblastí a vyžaduje opakování jejich vyhledávání.

Tato fáze přípravy se provádí po obnovení těsnosti a testování systému. Jeho podstatou je úplné čerpání plynu (kapaliny) z obrysu.

Práce je v následujícím pořadí:

 • Připojte vakuové čerpadlo k manometrickému kolektoru připojenému k systému.
 • Zapněte čerpadlo, otevřete plynový ventil na kolektoru.
 • Nechte čerpadlo v práci až do minimálního tlaku v systému. Kontrola tlaku se provádí na stupnici manometru.
 • Vypněte čerpadlo, plynový ventil je blokován.
 • Sběratel je ponechán připojený, ventily se uzavřely, aby se zabránilo vstupu vzduchu do obvodu před doplňováním doplňování.
zkontrolovat, přítomnost, freonu, rozděleném, systému

Důvody ztráty Freonu v systému

Kromě přirozené ztráty Freona z chladicího systému klimatizace existuje řada dalších faktorů, které tento proces urychlují. Hlavní je předčasná nebo špatná kvalitní péče o pracovní klimatizaci.

V důsledku znečištění filtračního systému se klimatizace neustále přehřívá, v důsledku toho se vaří větší, než je nutný objem Freonu. To vede k významnému zvýšení tlaku uvnitř systému a plynná freon je z něj vytlačena klouby hadic, zkumavek a trubek.

zkontrolovat, přítomnost, freonu, rozděleném, systému

Podobný účinek může být vystaven přímému slunečnímu světlu, pokud vaše klimatizace není před nimi chráněna a je na slunné straně.

Další hlavní příčinou dalších ztrát je mechanické poškození ve formě mikrokracků trubek, vyschnutí těsnění atd.D. V důsledku nadměrné ztráty Freona a předčasné detekce je vaše klimatizace odsouzena k nejzávažnějšímu zhroucení. konečné selhání kompresoru.

Poté je snazší koupit nový externí blok systému než opravit předchozí. Otázka, jak zkontrolovat Freon, by proto neměla být ponechána bez jeho rozhodnutí.

Teckishers. Specializované nástroje pro profesionály

Haloid Lector, který je vhodné použít pouze tehdy, je.li chlor přítomen v chladivu, spíše průmyslovou instalaci, a přestože to stojí levně, je nepravděpodobné, že by se jeho akvizice vyplatila. Použití takového zařízení umožňuje určit únik, i když není více než 150 gramů/rok, ale je stále méně účinný než elektronický analog a během jeho použití vyžaduje maximální opatrnost, aby byla vystavení nebezpečných par a a změny otevřeného ohně, změna barvy, což naznačuje přítomnost úniku.

Elektroničtí věřitelé také pracují pouze s určitými typy chladiva a nejčastěji se používají společně s jinými metodami. kontrola s mýdlovým roztokem nebo dávání dusíku. Taková zařízení jsou přesnější (poškození, na které výsledek, který prosakuje objemem až 3 gramy/rok), ale jsou drahé, zejména s ohledem na krátkou životnost. Existují také současná místa určující místa, kde byla těsnost ztracena skenováním ultrazvuku, ale jsou ještě dražší než dva typy zařízení, také ukazují nejlepší výsledky při interakci s dusíkem a vyžadují dodržování ticha při kontrole.

See also  Jak udělat krb s litinou pece

Ujistěte se, že zařízení nic neblokuje

Tok vzduchu je pro chladicí systémy velmi důležitý, takže se ujistěte, že neexistují žádné postele, hrudníky, oblečení, knihy nebo jiné předměty, které blokují ventilační otvory zařízení. Pro vnější blok vaší centrální klimatizace je vhodné opustit kolem něj alespoň mezeru velikosti dlaně.

Je třeba mít na paměti, že systém klimatizace potřebuje pravidelnou odbornou údržbu. Pokud lze povrch zařízení stále čistit samostatně, pak by měly být chladivo, termostaty a vnitřní zařízení zkontrolovány specialistou. Takový postup, který není drahý a bude trvat velmi málo času, vám umožní prodloužit životnost systému po mnoho let.

zkontrolovat, přítomnost, freonu, rozděleném, systému

Jak často provádět údržbu? Frekvence kontrol ovlivňuje řadu faktorů. Za prvé, hodně závisí na modelu zařízení, jeho kvalitě a za druhé na frekvenci použití a úrovni znečištění. V průměru je však vhodné provádět údržbu jednou ročně.

Známky toho, že Freon skončil v klimatizaci

Únik Freonu v systému klimatizace můžete určit pomocí charakteristických funkcí.

Co se stane s nedostatkem Freonu:

 • Účinnost systému rozdělení je výrazně snížena. Klimatizace může fungovat na veškeré moci, ale zároveň absolutně nevychladne vzduch v místnosti nebo rozdávejte mírně ochlazený proud.
 • Na křižovatce potrubí s externím modulem tvoří led.
 • Klimatizace se přehří, slabý zápach pálení může být pociťován při zapnutí.
 • Ztmavnutí kompresního systému.
 • Vzhled olejnin v místech připojení potrubí.
 • Spuštěna tepelná ochrana.

Pokud uživatel rozděleného systému odhalí alespoň jeden z uvedených znaků úniku, je nutné vypnout zařízení ze sítě a volat specialisty ze střediska služeb.

Je možné zahrnout klimatizaci bez Freonu

Klimatické vybavení nelze provozovat při řízení freon. To povede k přehřátí a selhání kompresoru a dalších mechanismů chladicího obvodu.

Jak doplnit klimatizaci

Politící doplňování klimatizace probíhá ve fázích v souladu s některými pravidly. Tuto práci provádějí odborníci ze střediska služeb.

Jak je systém rozdělení doplňován:

 • Vysáváním je veškerý vzduch ze systému odstraněn.
 • Je stanoven přibližný objem freon, který je třeba stáhnout. K tomu se používá speciální zařízení.
 • Se zařízením je připojen válec s chladivem a čerpací stanice kontrolovaná pomocí tlakového měřidla začíná.

Kolik freon je vyžadováno

Podmínky klimatizace naznačují informace o tom, která značka Freon je vhodná pro doplnění obvodu, jaký tlak by měl být a kolik chladiva musí být do systému čerpáno až do úplného doplňování doplňování.

Je.li provedeno doplňování zařízení, určí Master množství chybějícího freonu v systému pomocí speciálních zařízení.

Přibližné množství Freonu v rozděleném systému je 500-750 g (v sedmi a devíti).

Je velmi obtížné a téměř nemožné doplnit klimatizaci od Freona. To vyžaduje speciální vybavení, které odpovídá zkušenostem a znalostem. Je lepší svěřit takovou práci profesionálům ze střediska služeb.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS