Jaké trubky k použití pro teplou vodní podlahu

Trubka pro teplou podlahu: jaké typy potrubí pro teplé podlahové systémy jsou lepší, pravidla volby

Výhody vodních systémů lze diskutovat po dlouhou dobu, ale v této publikaci bude projednána otázka jiného plánu. Chceme vás upozornit na skutečnost, že je to trubka pro teplou podlahu, správně vybrané a spolehlivě namontované, je klíčem k získání pracovního, efektivního. a co je nejdůležitější, nevolávající systém. Které z nich jsou pro tento účel ideální a jaké jsou rysy použití konkrétní možnosti. o tom

Potrubí z prošívaného polyethylenu

Hlavním konkurentem kovových plastických trubek je potrubí z prošívaného polyethylenu. Hlavním ukazatelem kvality produktu je kvalita svaru, kterou lze posoudit hustotou šití. Doporučená hodnota je 60-85%, zpracování může nastat různými způsoby:

 • Při šití s ​​peroxidem je dosaženo hustoty 75%, jedná se o nejvýhodnější metodu. Takové trubky jsou označeny jako PE-XA;
 • Při šití Silan se získá 65%hustota;
 • Při streamování elektronů v magnetickém poli dosahuje hustota šití 60%.

Při zkratce označování lze uvést hustotu stehů: HDPE je potrubí s nejvyšší hustotou, MDPE s průměrnou hustotou, LDPE. nízký.

 • Schopnost odolat teplotě chladicí kapaliny na 120 0 ° C;
 • odolnost vůči změnám teploty a tlaku;
 • nízká hmotnost, dostatečná vnitřní sekce s relativně malým průměrem;
 • síla;
 • dostatečná flexibilita. Minimální poloměr ohybu pro takové trubky je 5 průměrů, a to stačí k instalaci účinného systému teplých podlah;
 • relativní snadnost instalace;
 • Nízká cena.
 • potřeba stěží opravit trubku během stylu, jinak může proplétat. Pro fixaci se použije výztuž nebo speciální substrát, potřebujete velké množství upevňovacích prvků pro opravu trubek v požadované formě;
 • Při instalaci je snadné poškodit trubku, takže je nutné pracovat s určitým stupněm opatrnosti.

Trubka z prošívaného polyethylenu se vyrábí s průměrem 10 až 110 mm, délka dosahuje 200 m.

Šitý polyethylen nebo kovový plastic?

Hlavními konkurenty jsou potrubí z prošívaných polyethylenových a kovových potrubí. Mají hodně společného. Oba typy potrubí jsou poměrně flexibilní, odolné, odolné vůči korozi a jsou relativně snadné instalovat. určitě nebude muset být nic svařováno. Je pravda, že je stále snazší namontovat kovové plastické trubky než PEX trubka, s nimiž musíte být velmi opatrní

V kovových plastických potrubích je koeficient tepelné vodivosti (0,45 versus 0,38) o něco vyšší, ale nepřežijí zamrznutí uvnitř chladicí kapaliny. PEX potrubí po rozdělení vody v systému, bude možné pracovat jako dříve. Navíc některé typy trubice PEX snadno obnoví svůj tvar. Odolnost vůči vysokým teplotám a tlaku je vysoká u obou typů potrubí: kovový plastic vydrží tlak až 25 atm při teplotě 25 0 s, lze provozovat při teplotách chladicí kapaliny až do 95 0 ° C s krátkodobým zvýšením na 120 0 s, maximální tlak je 10 atm. Provozní charakteristiky jsou tedy poměrně srovnatelné s podobnými parametry potrubí vyrobených z prošívaného polyethylenu, které jsme citovali výše.

Volba závisí hlavně na vlastnostech provozu zásobování vodou a rozpočtu. Rozpětí cen mezi trubkami, dokonce i ve stejné skupině, je významné, ale trubka PEX je častěji levnější než kovová plastická.

Trubka pro teplé podlahy, která je lepší

Vodové teplé podlahové nebo podlahové vytápění je systém vytápění vody, ve kterém se zdroj tepla (nejčastěji voda) cirkuluje podél obrysu trubek položených přímo v cementovém potěru podlahy.

Tato metoda zahřívání areálů je v současné době rozšířená, protože systém vytápění podlahy má ve srovnání s vytápěním chladiče výrazné rysy.

jaké, trubky, použití, teplou, vodní, podlahu

První. vzduch v pokojích se rovnoměrně zahřívá a optimální rozdělení teploty se dosáhne, když se na dně, kde jsou nohy v kontaktu se vzduchem, zahřeje až 22 ° C a vzduch ve střední části místnosti, kde je hlava umístěna, je zahřátá až do 18 ° C.

Druhým je energetická účinnost, teplá podlaha voda zahřívá místnost mnohem efektivněji a teplota chladiva je pouze 30-50 ° C a vyhřívaná podlahová plocha dává teplo déle, v důsledku toho se zvyšuje účinnost a náklady na energii klesají.

Zatřetí. zvýšení volného prostoru a zlepšení interiéru prostoru v důsledku absence topných radiátorů a vnějších potrubí.

Pokud se rozhodnete pro vodu na vodu, pak je nutné se zaměřit na skutečnost, že trubky jsou nejdůležitějším prvkem celého systému. Na základě této definice by takové vlastnosti, jako je spolehlivost, trvanlivost a nepřetržitá provoz, by měly být pro trubky pro teplé podlahy.

See also  Plynový sloupec ve skříni, jaké tolerance

Dodržování těchto kritérií je nesmírně důležitá, protože trubky v procesu položení budou skryty v podlaze a vizuálně vyhodnocení jejich stavu je téměř nemožné. Ne vysoká kvalita nebo nesprávně položená potrubí může následně vést k záplavám, a proto k nepředvídaným výdajům a extrémně nákladné opravě.

Pro vodní podlahu, nerezovou ocel, kovovou plastickou, vyrobenou z polyethylenu s vysokou tepelnou odolností (PE-RT) a vyrobené z polyethylenu a vyrobených z polyethylenu a vyrobených z polyethylenu a vyrobených z polyethylenu z polyethylenu s vysokou tepelnou odolností (PE-RT) a vyrobené z polyethylen.

Čtyři typy komunikace vyrobených z různých materiálů, z nichž některé mají několik odrůd, ne všechny jsou na trhu požadovány pro uspořádání teplých podlah. A tady není to, že některé dýmky jsou něco výrazně horšího než jiné, ale v jejich nákladech.

Navzdory velkému počtu výhod, které mají výrobky z mědi a nerezové oceli, se jejich cena stává překážkou pro většinu kupujících. V této souvislosti jsou mnohem atraktivnější polymerní trubky pro teplé podlahy, jejichž vlastnosti nejsou příliš nižší než kov.

Současně mezi nimi také existují pouze dva typy produktů, které jsou žádané. Nejoptimálnější volba pro podlahové sítě je považována za kovové plastické trubky z prošívaného typu polyethylenu PE-X. Hlavním argumentem ve prospěch tohoto je nejlepší poměr ceny a kvality v těchto produktech.

Zde však vyvstává následující otázka. která potrubí je lepší pro teplé podlahy. polyethylen nebo kovový plast? Je docela obtížné na to poskytnout definitivní odpověď, zejména vzhledem k tomu, že náklady na obou typů komunikace se příliš neliší.

Proto je lepší rozhodnout, které trubky použít pro teplé patro po důkladné studii jejich charakteristik, podrobně uvedené níže.

Demo požadavky na podlahu teplé vody

Vzhledem k tomu, že instalace vyhřívané podlahy je poměrně obtížným procesem, jsou na topné potrubí uvaleny speciální požadavky. Za prvé, je třeba poznamenat, že pro takové potřeby je přísně zakázáno používat běžné potrubí pro chlad a dokonce i přívod horké vody, protože nejsou určeny k zatížení sítě vytápění.

Jak je uvedeno výše, potrubí vodní podlahy musí být odolné, aby nedošlo k kritickému poškození při ostrém poklesu tlaku nebo teploty, stejně jako odolané chemické a bakteriologické zátěže.

Podobné přepínání vysoké kvality bude moci trvat déle než padesát let, i když jsou vyrobeny z polymerů a jejich kovové analogy jsou mnohem delší. Tato charakteristika je velmi důležitá, s ohledem na skutečnost, že pro nahrazení potrubí položených pod vrstvou potěšení musí být podlaha zcela rozbitá.

Kromě toho musí být potrubí pro vodní podlahu charakterizovány vysokou těsností, mít spolehlivou izolaci a chránit topný systém před oxidací. Musí také mít dostatečnou pružnost, aby se ohýbaly ručně, a odpor vůči ohýbání, aby se na takových místech nerozbily a ne praskliny.

Polypropylen, polyethylen, měď a nerezová ocel splňují takové vysoké požadavky. Komunikace jiných typů, včetně vyrobených z litiny, je zakázána pro návrh vytápění podlahy.

Současně preference vždy stojí za to dávat produkty slavných světových výrobců, jejichž kvalita je potvrzena dlouhým úspěšným prodejem a nedostatkem stížností zákazníků. Dále je nutné zvážit vlastnosti každého typu potrubí samostatně.

Potrubí z prošívaného polyethylenu pro teplou podlahu

Šitý polyethylen (PE-X nebo Peak).polymer ethylen s příčně prošívanými molekulami.

Potrubí z prošívaného polyethylenu je nová modifikace polyethylenových trubek, ve kterých jsou protažené uhlovodíkové molekuly propojeny příčnými vazbami.

Výsledkem je, že je dosažena třírozměrná tepelně stabilní struktura a trubky z prošívaného polyethylenu dostávají zcela nové vlastnosti a výrazné vlastnosti ve srovnání s konvenčním polyethylenem.

V důsledku této interakce molekul se vytvoří prostorová mříže, která umožňuje prošívanému polyethylenu odolat dlouhodobé expozici vysokým teplotám a použití potrubí z takového materiálu se stále více používá v systémech zásobování horké vodou a vytápění systémů.

Kromě toho je materiál chemicky a elektricky inertní, v potrubí vyrobených z prošívaného polyethylenu velmi vysokým ukazatelem odolnosti vůči různým agresivním médiím a korozi.

Vzhledem k nízkému koeficientu drsnosti vnitřního povrchu potrubí je hydraulická odolnost snížena a je jev vyloučen „překročení kanálů“ a elasticita vám umožňuje ohýbat trubku do určitého poloměru bez vytápění a pomocí speciálních nástrojů.

jaké, trubky, použití, teplou, vodní, podlahu

Vlnité nerezové potrubí pro teplou podlahu

V poslední době si podlaha zvlnění nerezové získává popularitu. Tento materiál má mnoho výhod: neomezená životnost, snadno se ohýbá bez dalších zařízení a velkého počtu spojovacích jednotek. Díky tomu jsou vynikajícím řešením pro malé pokoje. Nalezeno široce používané ve starých domech s opotřebovaným tepelným potrubím a novými budovami kvůli schopnosti naplnit trubky betonem. Mínus. relativně vysoká cena a omezený sortiment ve stavebnictví. Také kvůli jejich „vlnitému“ takové dýmky přidávají hluk, když se k nim přesune voda.

See also  Jak udělat horkou čokoládu v kávovaru

Výběr odborníka.RU doporučuje

Odpověď na otázku, která potrubí pro teplé podlahy je lepší závisí na různých faktorech. Měď a nerezová ocel se mohou zdát jako velmi drahé řešení a v rozpočtové sféře jsou nabízeny produkty určené pro odlišný tlak. Tým Vyborexperta.RU doporučuje vzít v úvahu rozsah aplikace a radí následující značky:

 • Rehau. pro městské apartmány a venkovské domy;
 • Valtec. pro opravy rozpočtu;
 • Neptun. výběr majitele luxusního sídla;
 • ONOR. pro autonomní systémy vytápění.

Všechny společnosti prezentované v recenzi jsou produkovány produkty hodné pozornosti stavitelů, majitelů domů a bytů. Název nejlépe přijímaných továren, které produkují nejspolehlivější a nej funkční systémy.

Položení kovového plastického topného systému

Nejprve si musíte zakoupit všechny potřebné materiály a nástroje pro instalaci vytápění vody. To je především, samotné kovové plastické trubky prodávané ve velkých zátokách s metrem do 50 m. V některých případech si můžete také zakoupit zátoky s délkou potrubí 80 m od výrobce. Budete také potřebovat svorky pro upevnění potrubí na zesílené mřížce, materiál pro odrazování tepla, samotné sítě, požadovaný počet armatur pro vytvoření sloučenin jednotlivých segmentů potrubí, cementovou směs pro plnění obr. Potrubí se nejlépe zakoupí s průměrem 16, 20 nebo 25 mm.

Teplá řezačka potrubí

Dále musíte připravit tahovou základnu, položit na něj hydroizolační a oteplovací materiály, stejně jako vyztužit s velkými buňkami s velkými buňkami. Samostatné sítě mřížky jsou propojeny pomocí svorek. Nejlepší je dát jednotlivé plátna, aby se překrývaly alespoň s jednou buňkou. Podél stěn musíte přilepit tlumicí pásku, což je nutné, aby se zaplavený betonový potěr nedinoformoval.

Poté si musíte vybrat správné umístění sběratelského pole. Toto je velmi důležitý ukazatel, protože spotřeba potrubí bude na prvním místě záviset na správném výběru místa. Musíte nainstalovat samotné sběratelské pole.

Dále musíte rozložit trubky podle vybraného schématu. Mohou být položeny hadem nebo ve spirále. V prvním případě se obvykle provádí položení, počínaje stěnami nebo okny. Styl ve spirále zahrnuje paralelní uspořádání trubek dodávky a návratu. to je možnost pro prostorné prostory, na rozdíl od předchozích. Je důležité odolat požadovaného kroku mezi trubkami. Krok stylu se může lišit a být 10, 15, 20 cm. Méně často to lze zvýšit. V blízkosti oken by měl být krok malý. 15 cm.

Existuje několik potrubí pro položení potrubí teplé podlahy. Můžete si vybrat ten pravý na základě vašich potřeb

Potrubí jsou stanoveny podle vybraného schématu

Pro správné ohýbání trubky se použije pružina. Je položena na samotnou trubku a poté se přizpůsobí na správná místa, tvoří požadovaný poloměr.

Potrubí je třeba opravit na zesílené mřížce asi 1,5 m, pomocí plastových svorek. Neměly by být nadměrně zpřísnuty, jinak mohou být potrubí deformovány během expanze teploty při zahřátí.

Poté, co byly obrysy potrubí položeny a opraveny, musí být připojeny ke sběrateli a zkontrolovat přívod vody. Pak můžete naplnit potěr přímo na horní části trubek. Ale v tuto chvíli by měli být naplněni vodou. Jinak se potrubí může ohýbat.

Pevný obvod musí být připojen ke sběrateli

Důležité! Při položení systému vytápění vody je důležité věnovat pozornost integritě materiálu a nepřítomnosti poškození a deformací z rolačních trubek. Jinak to ovlivní kvalitu konečné práce. A celková délka trubek by neměla překročit 80-90 m. Nejlepší možností je 50-60 m. Pokud je celková délka potrubí větší, pak by měly být namontovány dva obrysy a sběratel by měl mít 2 východy.

Než se rozhodnete a naplánujte výlet do obchodu s materiálem, musíte určitě pečlivě prostudovat všechny základní požadavky na trubky povolené pro použití v „teplém patře“. Není co dělat. provozní podmínky jsou velmi specifické.

 • I když má majitel zásobu kovových trubek VGP, nebo existuje příležitost je získat za nízké náklady. stejně by měl být tento nápad okamžitě označen. Navíc nezáleží na tom, zda to budou obyčejné ocelové trubky zvládané nebo dokonce vyrobené z nerezové oceli. Tento kategorický zákaz je předem určen několika faktory.

Ocelové trubky VGP jsou okamžitě vyloučeny

Za prvé, podle současných stavebních standardů a pravidel, v uzavřených obvodech teplého patra nesmí používat trubky vyrobené pomocí svařované technologie (bez ohledu na to, zda se jedná o švů nebo spirála). Druhý. takové potrubí mají velmi působivou hmotu. Ve spojení se skutečností, že celý „koláč“ teplé podlahy, s ohledem na naplněný obr.

See also  Vytápění radiátory pro nemrznoucí směs, které jsou vhodné

Jedinou možností pro jejich použití je dálnice od kotelny do vačkových hřídelí. Ale i v tomto případě lze toto rozhodnutí považovat za „včerejší den“. existují jednodušší a pohodlnější možnosti.

 • Přestože existují možnosti vytváření „teplých podlaží“ vody podle „suché“ technologie, přesto ohromující počet obvodů zahrnuje nalití betonového obr. V této verzi se systém stává efektivnějším, protože monolitická vrstva betonu vytváří rovnoměrné rozdělení tepla na povrchu a navíc se stává výkonným akumulátorem tepelné energie, což zajišťuje účinnost a hladkost topného operace.

To vše naznačuje, že možnost provádění revizí položených obrysů nebo malé opravy je zcela vyloučena. Jakákoli nouzová situace povede k extrémně velkému a nákladné práci na demontáži betonového náplně a nahrazení celého obvodu obecně. Kvalita potrubí by proto měla být taková, aby načasování jejich provozu bylo srovnatelné s trvanlivostí samotných stavebních struktur. Systém „teplé podlahy“ by měl být proveden s výpočtem po desetiletí dopředu.

Nouzové místo často najdete pouze pomocí speciálního tepelného zobrazovacího zařízení

Potrubí pro „teplé podlahy“ by měly mít úplnou ochranu před vývojem koroze, na procesech přerůstání vnitřních stěn korýš a solnými usazeninami, které zúží lumen. Výrobní materiál by měl být chemicky inertní, bez ohledu na typ použité chladicí kapaliny, nepodléhající stárnutí, odolný vůči změnám teploty. V ideálním případě se doporučuje používat produkty, které jsou také vybaveny speciální „bariérou“ z difúze kyslíku. takové trubky mají nejvyšší provozní vlastnosti.

 • Při instalaci obvodu „teplé podlahy“ by měl být vyloučen jakýmkoli vyděšeným potrubím pokrytým potěšením (s některými výjimkami, které budou uvedeny níže). Jakékoli místo připojení-ať už to bylo vhodný nebo svařovaný šev, vždy byl a zůstává zranitelným místem, kde se nehody nejčastěji vyskytují v případě nouzových situací.

Jakýkoli únik je nepříjemný, ale v otevřeném prostoru není obtížné eliminovat důsledky. Je to další záležitost, jestli k tomu dochází pod vrstvou betonového nalévání. „vznik“ v doslovném smyslu slova důsledky se může stát katastrofickými. Poškozenou oblast najdete dokonce okamžitě. může se to pociťovat úniky pro sousedy nebo dokonce narušení elektrické sítě, což je extrémně vysoké nebezpečí.

A druhý argument proti spojení v obrysech. Takové uzly jsou vždy zranitelnější z hlediska tvorby přerostlých nebo blokád. Opláchněte obrys „teplé podlahy“ je nesrovnatelně obtížnější než otevřeně lokalizovaný topný chladič.

Závěr proto. obvod by měl být proveden z pevného kusu trubky požadované délky. Kromě toho by samotná trubka měla být dostatečně plastová, aby umožnila rozvrhnout zakřivené oblasti s hladkými ohyby a zároveň udržovat tvar připojený k němu bez nadměrného vnitřního napětí ve stěnách.

Nepovažujte to za příklad, který je třeba dodržovat

Mohou namítnout, že říkají, že na internetu existují demonstrace vytvořených obvodů „teplých podlah“, například z polypropylenových potrubí, samozřejmě používání svarů na rohy, odpališť atd.Str. Musíte však přiznat, že ne všechno, co je v síti publikováno, by se mělo stát modelem opakování. Věnujte pozornost: Na základě obecného pozadí se jedná o doslova izolované případy, jejichž historie působí, mimochodem, není nijak pokryta. Existují také argumenty proti takovému rozhodnutí. budou diskutovány při zvažování charakteristik trubek.

 • Z předchozího odstavce následuje následující logicky. trubky by měly mít dostatečnou délku pro položení obvodu jediným segmentem. Většina produktů vyrobených pro tuto aplikaci splňuje tento požadavek. prodávají se v zátokách.

Pro teplou vodní podlahu je nejlepší vybrat kovové plastické trubky. Z hlediska nákladů na metr a vlastnosti je to nejoptimálnější volba. Pokud je však v popředí umístěna trvanlivost topného systému, pak je vhodnější analog mědi.

Šitý polyethylen je asi třetí levnější kovové plastické, ale je o něco horší v řadě technických parametrů. Lze jej také použít při instalaci TP. Vlnité nerezové oceli je spíše výjimkou z pravidel. Takové trubky podléhají ucpávání, mnohem horší v hydraulice a budou stát více než kovový plastický analogový.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS