Který drát je potřebný pro ohřívač průtokové vody

Který drát je potřebný pro ohřívač průtokové vody

Jak již bylo zmíněno, tabulka výběru kabelů a dráty se používají pro pohodlí při výpočtu při připojení a instalaci elektrických spotřebičů domácnosti. Práce s ní je ještě pohodlnější a snazší než u složitých vzorců. Nejprve si všimneme, že parametr, který má specifický účinek na výběr křížové části kabelu podle zatížení: jeho typ, jinými slovy, musíte vzít v úvahu odpor vodiče. Je zřejmé, že v různých kovech může mít různé hodnoty: například zástupci skupiny velkorysých kovů vlastní nejnižší ukazatel odporu. Vytvoření elektronického kabelu vyrobeného ze zlata nebo platiny je však nepřijatelný luxus, takže vodiče mědi a duraluminu se ve většině případů používají k zajištění napájení. V našem případě budeme jen zvážit tabulky pro mědi a hliníkové kabely v gumárenských nebo plastových copáncích používaných v elektrických sítích pro domácnost. V níže uvedené tabulce se průřez kabelu vypočítává podle proudu nebo propojených charakteristik mezi. Je snadné pracovat s takovými tabulkami. Jediná funkce, kterou je třeba vzít v úvahu při určování hledané hodnoty: síla nebo aktuální charakteristiky musí být zaokrouhleny na růst.

Proč je to obecně nutné? Pro jejich vlastní bezpečnost a pohodlí. Koneckonců, pokud položíte elektronický kabel ve svém vlastním bytě, jehož průřez neodpovídá budoucím provozním zatížení. Výsledek bude více než smutný: ST-1, Ložnice a vybavení, za druhé, poškození zbytku nemovitosti a čas od času může taková nedbalost a nedbalost dokonce vést k lidským obětem Proč riskovat vaše Zdraví a dobré, pokud lze zabránit všem problémům výpočtem kabelové sekce předem a výběrem vyvážené verze, která vydrží všechna následující zatížení.

Jak připojit tekoucí ohřívač vody k síti

GOST MEK 60335-1-2008 (IEC 60335-1: 2006), IEC 60335-2-35-2014, General Pue, pravidla instalace výstřiže na napájení oprav normativně. Připojení prototypu k napájení. v rámci přípravy na instalaci musíte vzít v úvahu:

který, drát, potřebný, ohřívač
 • Povinné uzemnění a automatizace ochrany, vypnutí síly k uzavření, proud vstupuje do krytu, napětí napětí. V ideálním případě, pokud jsou uvedena dvě opatření současně. V nových domech (od roku 1998) má 3-vypálené kabeláž „Země“. Ve starém vývoji budete muset vytáhnout samostatnou rybářskou linii pro zastřihovače;
 • Zapojení (elektřina při připojení se provádí z distribuce):
 • Pro staré pouzdro s 16 ampérovými dopravními zácpami jsou kotle do 3,5 kW vhodné, ale „s úsekem“;
 • V nových budovách jsou tam přípustné domy s elektrickými kamnay, pulty jsou obvykle 40-, 32 ampérů až 6-8 kW;
který, drát, potřebný, ohřívač
 • Celkové zatížení rybářské linie pro zastřihovač. pokud je to dostačující pouze pro EVN, nelze k němu připojit jiné elektrické spotřebiče;
 • Průřez jádra. Chcete.li propojit elektrický ohřívač průtoku, potřebujete drát s částí nejméně 2,5 mm². Hliník je přípustný, ale pro spolehlivost, měď, odolat velkému zatížení, vždy doporučuji.

Omezení a doporučení pro spotřebitelskou energii při připojení ohřívače průtokové vody k síti:

 • Křížová oddíl měděných jádra je 2,5 mm² (toto je minimum) dostatečně pro 5,9 kW, pro 3,5 kW je to dost. Pokud se ohřívač vody používá pro sprchu, bude vyžadována pohodlná síla 6. 8 kW, 4 mm²;
 • V apartmánech na jedné výstupní lince je zřídka na jedné zásuvce, je třeba to brát v úvahu, aby nebyla připojena zařízení, která vytvoří přetížení, protože je shrnuta energie spotřebitelů;
 • Existují drážky:
 • Jednorázová fáze s rozsahem výkonu 3. 12 kW. Three.Wire Wiring (220 V);
 • Třifázová, 12. 30 kW. čtyři žíly (380 voltů);
 • RCD a automatické přepínač;
 • Diferenciální stroj, další název AVDT. Automatický spínač dif. aktuální;
Pro kabel měď z mědi, jednu fázi, napětí 220 voltů
Síla ohřívače vody, KW jeden 2 3 3.5 4 6 osm 12
Aktuální síla a 4.5 9.1 13.6 15.9 18.2 27.3 36.4 54,5
Doporučená část vodivého jádra kabelu, mm² jeden jeden 1.5 2.5 2.5 4 6 deset
Maximální délka kabelu, m 35 17 17 25 22 23 27 třicet
Pro měď čtyřčlenný kabel, tři fáze, napětí 380 voltů
Síla ohřívače vody, KW 6 třináct patnáct osmnáct 21 24 27 35
Aktuální síla a 9.1 19.5 22.8 27.3 31.9 36.5 41.0 53.2
Doporučená část vodivého jádra kabelu, mm² 1.5 4 4 4 6 6 osm osm
Maximální délka kabelu, m padesátka 52 48 40 51 45 53 41
See also  Epalator, který lze použít ve vodě
Síla ohřívače vody, KW 2. 3 4. 5 6. 8 9. 10
Průřez měděných jádra, mm² 1,5. 2,5 2,5. 4 4. 6 6. 10
Jmenovitý proud automatického spínače a šestnáct 25 40 padesátka
Odrůda Vzhled
Sovětská verze pro 6 ampér. Položte kabeláž, která není vhodná pro ohřívače vody.
Typ F s uzemněním v 10 a 16 A (případ lze posílit).
Typ F na 32 a.

Při výběru difavtomat jsou vedeny tabulkou:

Schéma připojení výstupu (zapojení) pro proto:

 • „Země“ k odpovídajícímu terminálu v distribuci;
 • Fáze a nula pracující nula jsou také spojeny s štítem, ale prostřednictvím diferenciálního stroje, kde se obvykle nachází.

Typické elektrické obvody pro připojení ohřívače průtokové vody:

Diferenciální stroj a automatické vypnutí nejsou totéž, i když funkce jsou podobné:

 • Místo diferenciálního stroje můžete dát ochranné vypnutí zařízení plus ochranný stroj;
 • AVDT se používá častěji, je to známější, je to jednoduché, efektivnější a univerzálnější řešení, kombinuje dvě z výše uvedených zařízení.

Pro bezpečné instalaci je uzemnění nezbytné a přísně doporučené, pokud tomu tak není, mělo by přinejmenším dojít k ochrannému vypnutí nebo AVDT. Možnosti provozu zařízení:

 • Úplná ochrana před šokem, napěťové skoky poskytnou uzemnění a uvedenou automatizaci současně: k vypnutí dojde okamžitě po děrování fáze, uživatelský proud je zcela vyloučen, dokonce i na zlomek vteřiny;
 • Požadavky na instalaci v extrémních případech umožňují absenci uzemnění: použití proto je možné, ale pouze s ochranným vypnutím, které bude fungovat, když se člověk dotkne těla s napětím. Bude existovat elektrický šok, ale zlomek sekundy. období se rovná době provozu AVDT. Je to lepší než nic.

Závěr

Otázka, jak si vybrat průřez drátu pro napájení bytu nebo soukromého domu, jeden z nejdůležitějších. Je to on, kdo řeší problém určitých úspor. Představte si, že výpočty jsou prováděny nesprávně. To znamená, že jste nesprávně vybráni a zakoupeni několik set metrů drátu, trochu automaticky a RCD. Tohle, tak řečeno, peníze hodeny do větru. Proto je tak důležité pochopit, jaký průřez drátu je zapotřebí v jednom nebo druhém případě. A to vše závisí na spotřebě energie a současném zatížení, které jsou v přímém poměru k zákonu OM.

Výpočet průřezu drátu je velmi důležitou součástí vysoce kvalitní a spolehlivé elektrické zapojení. V těchto výpočtech je stanovena spotřeba elektrických zařízení a dlouhodobých přijatelných proudů, které vydrží drátu v normálním pracovním režimu. Kromě toho všichni chceme mít záruku a být si jisti v elektrické a požární bezpečnosti elektrického zapojení, takže výpočet průřezu drátu je tak důležitý.

Podívejme se, k čemu může špatný výběr průřezu drátu vést.

Ve většině případů se elektrikáři pracující na trhu nyní v této oblasti služeb neobtěžují žádnými výpočty obecně, ale jednoduše nadhodnotí nebo podceňují křížovou oddíl drátu. Důvodem je obvykle skutečnost, že po dlouhé době po skončení vzdělávacích institucí si nepamatují, jak se to dělá, protože získané znalosti nebyly včas opraveny včas. Někteří z energetických inženýrů a hlavních inženýrů mají z větší části tyto znalosti a vzhledem k tomu, že jejich znalosti jsou v tomto směru zneužívány ze dne na den.

Pokud je průřez drátu menší než požadovaný

Zvažte příklad, pokud je průřez drátu podceňován, to znamená, že je vybráno méně než spotřebované energie.

Tento případ je nejnebezpečnější ze všech zvažovaných, protože to může vést k poškození elektrického vybavení, oheň, porazit lidi s elektrickým šokem a často fatálním výsledkem. Proč se to stane, všechno je velmi jednoduché. Předpokládejme, že máme elektrický ohřívač vody s kapacitou 3 kW a drát položený specialistou je schopen odolat pouze 1,5 kW. Když je zapnutý ohřívač vody, drát se velmi zahří.

See also  Který stroj se má dát na varnou desku

Pokud je průřez drátu větší než požadovaný

Nyní zvažte příklad s přeceňovaným průřezem drátu, zvolených více, než je požadováno pro zařízení. Pro rezervu mají lidé dokonce nejrůznější výroky, ne nadbytečné. V rozumných kaplích to opravdu není zbytečné, ale bude to stát mnohem víc, než je požadováno. Ohřívač vody s kapacitou 3 kW, podle výpočtu uvedeného v příkladu potřebujeme část drátu 2,5 mm 2. Podíváme se na tabulku 1.3.4 uvedeno v PUE (Pravidla pro zařízení elektrických instalací). A v našem případě řekněme, že byl použit drát 6 mm 2 a 6 nákladů 70 za metr. Budeme potřebovat 20 metrů, v prvním případě strávíme 560 a ve druhém 1400 je rozdíl v penězích zřejmý. A představte si, že uděláte předražené dráty celý byt, kolik peněz v tomto případě hodíte do větru. Proto otázka, zda takové zásoby potřebujete?

Shrnutí mezilehlých výsledků jsme se dozvěděli, že nesprávný výpočet křížového oddílu vodičů je velmi nepříjemný, a v některých případech vážné důsledky, takže blížící se výběru vodičů je jednoduše správně nezbytné, kompetentně a vážně.

Alexander

Drát musí být samozřejmě odebrán 2,5, vždy si vezměte marži navzdory výpočtům. Za prvé, je to bezpečnější, za druhé, kde zárukou je, že zítra nebudete potřebovat více energie ohřívače vody? Nebo něco jiného bude připojeno k této zásuvce? A co, vytáhněte kabeláž?

Někdy pro rychlý přibližný výpočet drátu můžete provést takový výpočet. pokud 1.5 mm drát, pak stačí odstranit čárku a získat 15 ampér, pokud 2.5 mm, pak 25 ampér. Potřebujete automatický stroj 16 ampér a 2.5 mm drát. A pokud RCD. pak na proud úniku 0.03 Ma.

Je možné použít ohřívač vody bez uzemnění?

Nejjednodušší možností je koupit RCD výstupu. Proměňte jej na stávající zásuvku v koupelně a již skrz ji nalepte vidličku z kabelu kotle. V případě úniku proudu na kotli bez uzemnění bude ochranné aparát fungovat pouze tehdy, když se z něj přímo dotknete Baku nebo na vodu (s zapnutým trubkovým topným ohřívačem).

Pro pračku 2500 W vybereme měděný kabel s průřezem 2,5 mm2.

Instalatér.

Při výběru mezi akulativními a běžícími ohřívači často jsou rozhodující faktory a vzhled zařízení jsou rozhodující faktory. Ohřívače flotu v těchto parametrech jsou nepochybně vedoucí. V článku vám hlavní instalatér řekne, jak připojit tekoucí ohřívač vody k přívodu vody a napájení.

 • Kolik lidí žije v bytě/domě? Pokud jeden nebo dvě osoby žije v bytě, která se po práci musí sprchovat, pak je výběr vodního proto oprávněný. Pro čtyři členy rodiny, kteří se pravidelně koupejí, mytí spodního prádla, mytí nádobí, takový topení nebude fungovat.
 • Jak často plánujete použít? Dva až čtyři týdny během sezónních odstávek pro prevenci, opravy, neplánovaná technická práce. vhodné. Soukromý dům nebo chalupa, nedostatek plného centrálního zásobování vodou, rok. roční provoz. doporučujeme si vybrat kotle z nerezové oceli s nádobou z nerezové oceli.
 • Je dost prostorný obydlí? Malé rozměry v důsledku nedostatku nádrže. výhoda drážky. Pokud vám rozměry bytu nedovolí instalovat akumulátor, zbývá přebývat na malé alternativě.
 • Menší rozměry. Absence nádoby pro skladování tekutiny významně snižuje velikost topení. To je užitečné v podmínkách omezeného prostoru. Kumulativní kotle hodně váží. Požaduje na instalačním místě: Během instalace nemusí křehké stěny odolat těžkému naplněnému kotli.
 • Významná spotřeba elektřiny. Deset (trubkový elektrická ohřívače vody) během procesů dodávky tekutin neustále, což zvyšuje výdaje na elektřinu. Výhodou topných kotlů je to, že nádrže dočasně udržují teplo v důsledku materiálu povlaku. Z tohoto důvodu není nutná konstantní udržování teploty.
 • Není vhodné pro velkou rodinu. Při odpojení přívodu horké vody bude vhodné brzy, jakmile bude dočasné opatření. Jedna jednotka neposkytuje dřez, mytí, koupel. Navíc je tlaková síla navíc omezena na rychlost vytápění.
 • Jiný princip práce. Akumulativní kotle se hromadí velký objem vlhkosti v nádržích, kde jeho teplota roste na uvedenou hladinu v důsledku topení a na nějakou dobu se neztratí. To vám umožní snížit náklady na elektřinu s pohodlným průtokem vody. Příprava vody trvá čas. Absence kontejneru zase zjednodušuje údržbu: není nutné devastovat a monitorovat stav smaltu (pokud je smaltován).
See also  Jak snížit tlak v baxi kotle

Rozhodněte se, zda je proton vhodný pro vás. Zvažte počet uživatelů, pravidelnost provozu, spolehlivost elektrického zapojení. Vyhodnoťte volný prostor v bytě.

Pokud chcete nainstalovat ohřívač od 3,5 do 6,5 kW, mějte na paměti. bude to horká voda pouze na jednom konkrétním místě. pro jednu skořápku nebo sprchové zalévání.

Normální modely proto.charakteru, které mohou zředit horkou vodu po celém bytě nebo chaty, začínají nejméně 10 kW a vyšší.

Připojení ohřívače průtokové vody k přívodu vody a k sílu

Při výběru mezi akulativními a běžícími ohřívači často jsou rozhodující faktory a vzhled zařízení jsou rozhodující faktory. Ohřívače flotu v těchto parametrech jsou nepochybně vedoucí. V článku vám hlavní instalatér řekne, jak připojit tekoucí ohřívač vody k přívodu vody a napájení.

Hlavní při provozu ohřívače průtokové vody

 • Kolik lidí žije v bytě/domě? Pokud jeden nebo dvě osoby žije v bytě, která se po práci musí sprchovat, pak je výběr vodního proto oprávněný. Pro čtyři členy rodiny, kteří se pravidelně koupejí, mytí spodního prádla, mytí nádobí, takový topení nebude fungovat.
 • Jak často plánujete použít? Dva až čtyři týdny během sezónních odstávek pro prevenci, opravy, neplánovaná technická práce. vhodné. Soukromý dům nebo chalupa, nedostatek plného centrálního zásobování vodou, rok. roční provoz. doporučujeme si vybrat kotle z nerezové oceli s nádobou z nerezové kapacity.
 • Je dost prostorný obydlí? Malé rozměry v důsledku nedostatku nádrže. výhoda drážky. Pokud vám rozměry bytu nedovolí instalovat akumulátor, zbývá přebývat na malé alternativě.
 • Menší rozměry. Absence nádoby pro skladování tekutiny významně snižuje velikost topení. To je užitečné v podmínkách omezeného prostoru. Kumulativní kotle hodně váží. Požaduje na instalačním místě: Během instalace nemusí křehké stěny odolat těžkému naplněnému kotli.
 • Významná spotřeba elektřiny. Deset (trubkový elektrická ohřívače vody) během procesů dodávky tekutin neustále, což zvyšuje výdaje na elektřinu. Výhodou topných kotlů je to, že nádrže dočasně udržují teplo v důsledku materiálu povlaku. Z tohoto důvodu není nutná konstantní udržování teploty.
 • Není vhodné pro velkou rodinu. Při odpojení přívodu horké vody bude vhodné brzy, jakmile bude dočasné opatření. Jedna jednotka neposkytuje dřez, mytí, koupel. Navíc je tlaková síla navíc omezena na rychlost vytápění.
 • Jiný princip práce. Akumulativní kotle se hromadí velký objem vlhkosti v nádržích, kde jeho teplota roste na uvedenou hladinu v důsledku topení a na nějakou dobu se neztratí. To vám umožní snížit náklady na elektřinu s pohodlným průtokem vody. Příprava vody trvá čas. Absence kontejneru zase zjednodušuje údržbu: není nutné devastovat a monitorovat stav smaltu (pokud je smaltován).

Rozhodněte se, zda je proton vhodný pro vás. Zvažte počet uživatelů, pravidelnost provozu, spolehlivost elektrického zapojení. Vyhodnoťte volný prostor v bytě.

Pokud chcete nainstalovat ohřívač od 3,5 do 6,5 kW, mějte na paměti. bude to horká voda pouze na jednom konkrétním místě. pro jednu skořápku nebo sprchové zalévání.

Normální modely proto.charakteru, které mohou zředit horkou vodu po celém bytě nebo chaty, začínají nejméně 10 kW a vyšší.

Podívejme se blíže na všechny fáze připojení proto ve dvou variacích:

Výběr místa pro instalaci ohřívače průtokové vody

| Denial of responsibility | Contacts |RSS