Na které straně umístit ventilátor na procesor

které, straně, umístit, ventilátor

Chlazení procesoru a grafických karet počítače

Chcete.li pochopit, jak funguje chladicí systém, vzpomeňte si fyziku. Taková věc, jako „zima“, neexistuje, je to relativně a není možné se změnit. Existuje koncept tepla. jakýkoli prvek počítače, který spotřebovává energii, uvolňuje teplo. Všechno kolem nás má určitý poplatek za teplo, které je neustále přenášeno z více na menší.

Toto je velmi zjednodušené vysvětlení. Ale teď víme, že vzduch, který prochází radiátorem, ho nevychladne, ale jednoduše si vezme teplo. K dispozici je také tepelná vodivost a tepelná kapacita materiálů. Radiátory se vyrábějí z maximálních tepelných drátěných materiálů s minimální tepelnou kapacitou. Pointa je, že mohou rychle absorbovat teplo a rychle jej dát, aniž by tuto energii samy o sobě hromadily.

Stejný princip se používá k ochlazení grafické karty. Ale vzhledem k velkému počtu výrobců a zvláštního tvaru této komponenty jsou radiátory odlišné a jsou vyrobeny pro konkrétní model grafické karty, zatímco radiátory CPU jsou standardizovány.

Některé nabité prvky základní desky, jako je napájecí obvod nebo čipová sada, jsou vybaveny radiátory bez ventilátorů. Pokud váš systém zajišťuje zrychlení pomocí výkonné grafické karty a procesoru, potřebujete dobré vyhoření pouzdra. Pak tok čerstvého vzduchu ochladí všechny prvky pomocí pasivního chladicího systému.

Varová variána je předložení

Jak jsem již psal ve svém předchozím materiálu „Blow do sboru“, je lepší obětovat velkolepý vzhled pouzdra, ale získat dostatek míst k instalaci dalších ventilátorů a prostoru, aby se zajistilo volný plot a vzduchový proud uvnitř pouzdra. A pokud nyní, v jemných klimatických podmínkách, jsou teploty blízké maximu, čas přišel revidovat fanoušky sboru a přemýšlet o zvýšení jejich počtu. Nemyslete si, že pokud při demonstraci teploty v obchodě se situace nezmění, když se případ bude stát na stole počítače, prakticky spočívá zadní část na zdi. Nejprve je tedy nutné sledovat teplotu. Zkušené přetaktování mají velmi rádi použití skutečné teploty pro tyto účely. Tento software monitoruje hodnoty senzorů všech jádra procesoru a pamatuje si maximální dosažené hodnoty.

Nyní v podmínkách vaší situace a umístění pouzdra PC musíte procesor správně zahřát. Pro toto je vhodná následující sada testovacích nástrojů:

Cinebench R10 nebo Nová verze 11.5. Zkouška v režimu vícenásobného. Umožňuje vyhodnotit účinnost toků nakládání procesorů a nepřímo kontrolovat stabilitu její práce. http: // www.Maxon.Net/en/stahování/stahování/Cinebench/CineBench-115.html

LINX 0.6.4. Graphic Shell pro rozpoznaný testovací výkon multiprocesorových serverů LinPack. Načte všechna jader a virtuální toky procesoru jako výpočet systémů lineárních rovnic, což samozřejmě vyžaduje vysokou stabilitu. http: // occlub.ru/fórum/showthread.PHP?t = 652

Prime95 (Blend Preset). klient systému distribuovaných výpočtů pro hledání prvočísla a částečný čas a velmi tvrdý test stability systému, který dokáže identifikovat problémy pracovní stability, kde jiné nástroje fungovaly zcela normálně. http: // www.Mersenne.org/freesoft/

Stačí vyhnat každý test po dobu 20 minut. Ale i když systém zůstává stabilní, není to důvod k odpočinku. Podíváme se na výsledky zaznamenané skutečnou teplotou (monitorování teploty by mělo být samozřejmě zapnuto během testů) pro každé jádro. I když jsou teploty v přípustné, pak to není důvod k uklidnění. V létě teplota vzduchu v místnosti často stoupá z 20-22 stupňů na 28-31 stupňů, což znamená, že je nutné přidat 8-10 stupňů k maximální teplotě zaznamenané skutečnou teplotou. A to již není dobré, protože prodloužená práce procesoru při vysokých teplotách se nedoporučuje a může vést k jeho degradaci, tj. Postupné zhoršení vlastností krystalu a ztrátu stability i v normálním režimu. Skutečná teplota může také odhalit přehřátí jednoho z jádra proti přijatelné teplotě všech ostatních, což může naznačovat špatně aplikovaný tepelný balíček (například ne během kontaktu víka distribuce tepla a základny chladiče) nebo a zkreslení radiátoru během instalace během instalace. To je také špatné kvůli nerovnoměrnému zatížení zásuvky procesoru.

See also  Jak urychlit ventilátor na procesoru

S grafickými kartami je všechno o něco jednodušší. Pro zahřívání a kontrolu stability grafických karet dosud nevynalezli rozzlobenější věc než „chlupatý bagel“. Furmark. Nedoporučuje se jej řídit déle než hodinu, protože existovaly případy, že na grafických kartách s nízkou kvalitou zůstaly díky tomuto testu SED Chip. Indikátory teploty jsou nejpohodlněji odstraněny osvědčenou užitečností tuneru Riva. Stejně jako v případě procesoru, na maximální zaznamenanou teplotní GPU při práci ve vašem pokoji a stole, musíte přidat stupně 10 a ujistit se, že v létě nebude příliš špatné. Bude možné naléhavě snížit teplotu stanovením stejného obratu turbíny RIVA o 100%. Ale k tomu je samozřejmě připevněn hrozné vytí.

Hledejte hlučný chladič

Když je jeden z chladičů v počítači hlučný, často není jasné, který z nich. Kvůli akustické rezonanci se může zdát, že to není vůbec stejné, což je ve skutečnosti hlučné. Chcete.li přesně určit, musíte vypnout každý chladič z síly, abyste se střídali, vytáhli konektor nebo zpomalil prstem za středem oběžného kola. Neměli byste zpomalit za čepele, můžete se zranit. Pokud chladiče na grafické kartě, procesoru a systémové jednotce (některé počítače jsou nainstalovány na systémové jednotce s dalším chladičem), nevytvářejí hluk, což znamená, že roztomilý culer je utracen v napájecím zdroji.

Procesor je jedním z nejsilnějších detailů oteplování systémové jednotky, a pokud jej nevychladne, bude to spálit během několika minut. Chladič pro systémovou jednotku je umístěn přímo na něm. Chlazení je jiné, v závislosti na tom, jak silný je procesor nainstalován v systému.

Existují dva typy chlazení. to je aktivní a pasivní.

Pasivní chlazení je, že je prezentováno ve formě jednoduchého radiátoru, který odstraňuje teplo z procesoru. Tento typ chlazení nevyžaduje mnoho energie a je levný a také nevydává takový hluk jako fanoušci.

Aktivní typ chlazení zahrnuje přítomnost ventilátoru poblíž radiátoru. Někdy v takových chladičích je označení směru proudění vzduchu, což umožňuje rozhodnout, jakým způsobem umístit chladič na procesor.

Snížení rychlosti chladiče

Pokud se výkon chladiče po výměně stane nezbytně. Stačí zahrnout jednu diodu jakéhokoli typu nebo poněkud postupně do prasknutí červeného drátu, katoda (obvykle je označena proužkem na pouzdře) směrem k chladiči). Pokud značení diody není jasné, můžete jej zapnout, protože to bude nutné, pokud se chladič netočí, konce spojovacích míst diody diody.

See also  Motorový ventilátor bzučení, ale neotáčejí

Jedna dioda sníží napájecí napětí o 0,8 V, nebo na 11,2 V. Zahrnutí postupně například pět diod sníží napětí chladiče o 4 V, stane se 8 V.

Se sníženou rychlostí, musíte se ujistit, že procesor nepřehřívá při práci při plném zatížení. K tomu existují programy, které vám umožňují ovládat rychlost rotace chladiče a teplotu zahřívání procesoru bez opuštění operačního systému. Práce procesoru v závažném tepelném režimu vede ke zpomalení jeho rychlosti, je možné porušení počítače a dokonce zmrazení.

Chyby a tipy

Než pochopíte, jak dát chladič na procesor, musíte si jej vybrat. Mnoho uživatelů nezkušených z hlediska počítačových náhradních dílů dělá mnoho chyb, které budou představeny později.

První věc, kterou je třeba zjistit před zakoupením nového chladicího systému. Toto je zásuvka, která podporuje procesor. Faktem je, že radiátor by se měl zapadnout pevně a přesně, jinak nebude chlazení tak efektivní.

Dále byste se měli vypořádat s spotřebovanou energií, protože čím větší spotřeba energie je v procesoru, tím silnější je potřebný chladič.

Pokud jde o chlazení, nestojí za to ušetřit, protože život nejen procesoru, ale celý systém na tom závisí.

Nikdo nezrušil obchody a nákupy provize rukama, takže před zakoupením chladiče, který byl používán, stojí za to testovat na místě a zkontrolovat konfiguraci.

Při instalaci chladiče věže nezapomeňte na vylepšující desku, která je upevněna na zadní straně základní desky. Je potřeba pro stabilní práci chladiče.

Jak již bylo zmíněno dříve, tepelná pasta. Věc je dobrá, ale neměli byste to přehánět, protože to negativně ovlivní výkon procesoru. Nevýhoda však může vést k přehřátí.

Před nákupem je také vyplatí prohlédnout konektor pro napájení chladiče procesoru. Jsou navrženy pro tři a čtyři kontakty. Chladiče se 3 kontakty neustále pracují v maximálním běhu fanoušků. Chladiče se 4 kontakty nemají takový problém, protože další kontakt umožňuje upravit rychlost ventilátoru.

Inspekce a preventivní opatření

Předtím, než budeme pokračovat přímo k demontáži vašeho počítače, stojí za to se ujistit, že poté vše shromáždíte a vše propojí vše. T.na. Provoz dozoru komponent z případu je nejvhodnější na stole a ne pod ním je vhodné odpojit veškeré připojené zařízení od něj. Nezapomeňte, která zařízení jsou připojena, která porty, nebo lépe fotografovat zadní část vaší systémové jednotky, abyste pak mohli vše připojit vše v opačném pořadí. To může být zvláště důležité pro porty USB, ve kterých jsou obvykle připojeny tiskárny, skenery a myš s klávesnicí. Pokud je během následující sestavy připojíte k jiným konektorům USB, Windows je definuje jako nové zařízení a začne pro ně hledat ovladače, což nemůže vždy úspěšně skončit poprvé. Kromě toho se sluchátka a reproduktory připojené k zvukovým konektorům 7 připojené.1 není proto vždy zřetelně označen, buď vyfoťte aktuální umístění zástrček, nebo podepíše, které z nich je připojeno k tomu, co je připojena barva. Po takové přípravě můžete bezpečně vypnout napájení a odpojit se od PC zástrčky.

které, straně, umístit, ventilátor

Pouzdro PC je obvykle kovové a na oděvu se nahromadí statický náboj a vaše tělo v suchém vzduchu bytu je skrz něj dobře ponecháno. Snažte se nosit vlněné nebo syntetické oblečení a před dotykem jakýchkoli součástí v PC se pokuste odstranit náboj dotknutím ruky něčeho kovu v bytě, například vodní kohoutek. Nejlepší je obléknout antistatický náramek, ale bez něj se můžeme obejít.

See also  Ventilátor Centek ct 5004 jak sestavit podlahový ventilátor

Hlavní parametry chladiče

Hlavním požadavkem předloženého chladiči je jeho schopnost provádět efektivní chlazení centrálního procesoru. K určení účinnosti práce chladiče se zpravidla používá parametr, jako je tepelný nebo tepelný odpor. Tento parametr určuje počet stupňů, na nichž se teplota procesoru zvýší, když izoluje teplo tepelné energie. Z toho lze pochopit, že čím nižší je tepelný odpor chladiče, tím lepší schopnost chlazení má, a v důsledku toho, tím nižší teplota krystalu procesoru bude, na kterém je nainstalován. Je pravda, že je třeba mít na paměti, že chladič s vysokou tepelnou odolností nemusí být nutně nízkou kvalitou, může být jednoduše navržen pro procesor s relativně nízkým rozptylem tepla.

Tepelný odpor však není jediným kritériem charakterizujícím účinnost a kvalitu chladiče. Dobrý chladič by měl mít také, pokud je to možné, následující vlastnosti:

  • Kompatibilita s velkým počtem procesorů.
  • Přítomnost spolehlivé a snadno odstraněné montáž do procesoru.
  • Vysoký odpor a trvanlivost opotřebení.
  • Nízká úroveň vibrací a hluku.
  • Malé rozměry a malá hmotnost.

Také při výběru chladiče byste měli věnovat pozornost tomu, zda podporuje rychlost rotace, v závislosti na zatížení procesoru. Tato možnost může výrazně snížit hladinu hluku vytvořenou chladnějším ventilátorem. V současné době je většina chladicích ventilátorů vybavena podobnou funkcí.

Jak připojit 3-pinový chladič na 4 piny

Chcete-li připojit 3-pinový chladič k 4-pinovému konektoru na základní desce pro možnost ovládání softwaru nad revolucemi, toto schéma slouží jako toto:

Užitečné: Odechování diagnostického konektoru kabelů AutoCom

S přímým připojením 3-zapojeného ventilátoru ke 4. kontaktnímu konektoru na základní desce se ventilátor vždy otáčí, protože základní deska nebude mít schopnost ovládat ventilátor 3 špendlíků a upravit počet otáčení chladiče.

Jak odstranit chladič procesoru

Pokud potřebujete provádět opravy, vyměnit procesor nebo použít nový tepelný průchod, pak vždy musíte nejprve odstranit nainstalované chlazení. Tento úkol je velmi jednoduchý. uživatel musí odšroubovat šrouby nebo uvolnit kolíky. Předtím musíte vypnout systémovou jednotku z napájení a vytáhnout kabel CPU_FAN. Přečtěte si více o demontáži chladiče procesoru v našem článku.

Dnes jsme podrobně zkoumali téma montáže a odstranění chladiče procesoru na západkách nebo šrouby ze základní desky. Podle výše uvedených pokynů můžete snadno provést všechny akce sami, je důležité jen udělat vše pečlivě a přesně.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci při řešení problému.

Kromě tohoto článku má web další užitečné pokyny 12823. Přidejte web Lumpics.ru do záložek (Ctrld) a určitě se hodí pro vás.

Popište, co jste neuspěli. Naši odborníci se pokusí odpovědět co nejrychleji.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS