Průměr potrubí pro podlahu teplé vody

Vzdálenost mezi trubkami teplého patra: Vypočítáme optimální krok stylingu, který to ovlivňuje

Poté, co se rozhodl vybavit podlahy teplé vody v bytě nebo v soukromém domě, měla by být věnována zvláštní pozornost výběru trubek, zejména materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, a také jejich číslo, které bude vyžadováno pro vytápění této místnosti.

Kromě toho stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že spotřeba potrubí přímo závisí na vzdálenosti mezi smyčkami.

Potrubí z prošívaného polyethylenu

Hlavním konkurentem kovových plastických trubek je potrubí z prošívaného polyethylenu. Hlavním ukazatelem kvality produktu je kvalita svaru, kterou lze posoudit hustotou šití. Doporučená hodnota je 60-85%, zpracování může nastat různými způsoby:

 • Při šití s ​​peroxidem je dosaženo hustoty 75%, jedná se o nejvýhodnější metodu. Takové trubky jsou označeny jako PE-XA;
 • Při šití Silan se získá 65%hustota;
 • Při streamování elektronů v magnetickém poli dosahuje hustota šití 60%.

Při zkratce označování lze uvést hustotu stehů: HDPE je potrubí s nejvyšší hustotou, MDPE s průměrnou hustotou, LDPE. nízký.

 • Schopnost odolat teplotě chladicí kapaliny na 120 0 ° C;
 • odolnost vůči změnám teploty a tlaku;
 • nízká hmotnost, dostatečná vnitřní sekce s relativně malým průměrem;
 • síla;
 • dostatečná flexibilita. Minimální poloměr ohybu pro takové trubky je 5 průměrů, a to stačí k instalaci účinného systému teplých podlah;
 • relativní snadnost instalace;
 • Nízká cena.
 • potřeba stěží opravit trubku během stylu, jinak může proplétat. Pro fixaci se použije výztuž nebo speciální substrát, potřebujete velké množství upevňovacích prvků pro opravu trubek v požadované formě;
 • Při instalaci je snadné poškodit trubku, takže je nutné pracovat s určitým stupněm opatrnosti.

Trubka z prošívaného polyethylenu se vyrábí s průměrem 10 až 110 mm, délka dosahuje 200 m.

Měděné trubky

Výraznou rysem měděných potrubí je jejich vysoká úroveň přenosu tepla, takže jsou položeny ve velkém kroku, což vám umožní ušetřit peníze při nákupu spotřebního materiálu. Hlavní nevýhodou měděného systému je jeho vysoká cena a složitost během instalace.

Doporučený průměr: 16–20 mm. Potrubí pro teplou vodní podlahu může být více nebo menší průměr, ale z toho nebudete mít žádné výhody, protože průměr prakticky neovlivňuje hydraulický odpor.

Krok s položením. vzdálenost mezi trubkami během položení. Odborníci doporučují pozorovat standardní krok: 10–35 mm. Čím blíže jsou potrubí k sobě, tím silnější se podlaha zahřívá. Proto v severních částech místností a v chladných rozích se krok stylu snižuje.

Vyvstává logická otázka: Jaká minimální vzdálenost by měla být pozorována mezi trubkami? Minimální vzdálenost pro každý typ je jiná:

 • Kovo.plastické struktury nelze lokalizovat blíže než 128 mm k sobě;
 • Šitý polyethylen má minimální ohyb 5 poloměrů. Například průměr potrubí je 16 mm, což znamená, že k sobě nelze lokalizovat blíže než 80 mm (516 = 80);
 • Vzdálenost mezi zvlněnými trubkami z nerezové by neměla překročit 4–5 poloměrů.

Měděné trubky pro podlahy teplé vody patří do třídy prémie a vyznačují se vynikajícími technickými a dalšími charakteristikami. Dávají teplo dobře, nepodléhají korozi, jsou plastové a jsou schopny odolat vysokých teplotách a poklesu tlaku v systému. Pokud existuje další povlak z polymerů, životnost měděné trubky se ještě více zvyšuje.

V hmotnostním segmentu však teplé podlahy vody z mědi nezjistí často. Kromě vysokých nákladů, které zastavují spotřebitele, mnoho odborníků nechce používat měděné trubky kvůli složitosti instalace a potřebě mít speciální zařízení pro sestavení topného systému.

See also  Samostatný sušicí stroj nebo mytí sušením

Výběr průměru v závislosti na materiálu potrubí

Pokud chcete vytvořit teplou podlahu: Jaký průměr trubky je vhodnější použít? Potrubí si můžete vybrat na základě ukazatelů přenosu tepla materiálů používaných pro výrobu.

Chcete.li uspořádat vyhřívanou podlahu, můžete použít:

 • kovové.plastické trubky;
 • polyethylenové potrubí, včetně produktů vyrobených z prošívaného polyethylenu;
 • měděné trubky;
 • Vlnité nerezové trubky.

Kovové.plastické trubky

Kovové plastické produkty jsou složitá struktura, uvnitř níž je umístěna hliníková trubka lemovaná vrstvami polyethylenu.

Trubka několika vrstvy různých materiálů

Kovové plastické trubky mají poměrně vysoký koeficient přenosu tepla, takže při uspořádání podlahy lze zařízení použít s průměrem 16 mm.

Při výběru tohoto typu potrubí stojí za zvážení, že hliník a polyethylen mají různé poměry expanze, což může ovlivnit trvanlivost produktů.

Plastové trubky

Polypropylenové potrubí mají nižší rychlost přenosu tepla, navíc během záhybu takové potrubí může dojít k významné tepelné ztrátě, proto se při jejich používání doporučuje vytvořit teplou podlahu 20 s trubkou. Je výhodné používat polyethylenové výrobky, mají menší poloměr GIB.

V případě potřeby můžete zahřívat místnost s velkou plochou, můžete použít plastové trubky s průměrem 25 mm. Vyžadují však použití topného zařízení s vysokým výkonem.

Kovové trubky

Měděné trubky mají nejvyšší přenos tepla. Pro výrobu podlah s vytápěním mědi lze použít potrubí s malým průměrem (14 mm. 16 mm).

Negativní vlastnosti materiálu jsou:

 • vysoká cena. Lineární měřič měděné potrubí stojí v průměru 2–2,5krát více plastových a kovových plastic;
 • Složitost položení. Měděné trubky se obtížně ohýbají do daného designu, takže při výrobě podlahy se používá svařování.

Vlnité trubky

Vlnité potrubí z nerezové oceli jsou relativně nový produkt na ruském trhu. Produkty se liší relativně malé náklady s poměrně vysokými charakteristikami. Vlnitá trubka pro teplou podlahu 16×2 bude optimálním řešením v prostorách s velkou i malou oblastí.

Optimálním řešením bude výběr zvlněné nebo kovové plastického potrubí s průměrem 16 mm. Právě tyto druhy poskytují nejvýhodnější poměr mezi cenou a kvalitou produktů.

Vlastnosti potrubí pro teplou podlahu vody

Konstrukce teplé podlahy vody je komplexní a časově náročný proces, zejména při používání betonového potěru a potřeby posílit strukturu. Potrubí, které mají být umístěny do „koláče“, jsou proto velké požadavky.

Důležité! Použití standardních vodních trubek PVC je zakázáno.

Protože nevydrží vysoké zatížení, která se vytvářejí kvůli vysokým teplotám a tlaku vytvořeného v potrubí.

Hlavní požadavek na dálnici potrubí v podlaze teplé vody, a to jak v soukromém domě, tak v bytě. trvanlivost a těsnost. Je nutné, aby se systém s ostrým teplotním rozdílem nevyskytl.

Protože v přítomnosti potěru je obtížné najít a eliminovat vadu. Kromě toho musí vydržet účinky agresivních chemických sloučenin, které jsou v chladicí kapalině, a mechanickým zatížením. Elasticita obrysu hraje snadnou hodnotu. měla by se snadno ohýbat.

Neměli bychom zapomenout na úroveň tepelné vodivosti při výběru serpentinu pro teplé podlahy typu vody, tím větší tento koeficient, tím efektivněji zařízení. A také o stupni expanze během zahřívání je považována za přípustné až 0,25 mm/mk.

Potrubí se vyrábí v zátokách s určitým měřičem. Při získávání je třeba si uvědomit, že smyčky by měly být celé, bez spojení.

průměr, potrubí, podlahu, teplé

Poznámka! Potrubí pro podlahy topné vody musí mít značení umožňující jejich použití v oteplovacích podlahách.

průměr, potrubí, podlahu, teplé

Typy produktů používaných pro teplé podlahy

Existuje několik možností pro materiál a komponenty používané pro topné systémy. Při rozhodování o tom, které potrubí je lepší si vybrat pro teplou podlahu, je nutné vzít v úvahu náklady, trvání provozu, snadnou instalaci a další vlastnosti.

Z polypropylenových trubek

Teplé podlahy vody z polypropylenových trubek. Existují kovové a polymerové výrobky.

Výrazným rysem produktu je odolnost vůči korozi, absence adheze horní vrstvy k cementovým roztokům, odolnost vůči abrazivnímu účinku cirkulující tekutiny uvnitř systému.

See also  Co potřebujete vysoušeč vlasů

Výrobce zaručuje, že kovové plastické trubky pro teplou podlahu vody vydrží asi 40 let, polymer nad 50.

Z nerezové trubky

Vlnité nerezové potrubí pro teplou vodní podlahu. Výhodou nerezového systému je vysoký život. Podle předpokladů výrobce není doba používání nerezové oceli omezena.

Flexibilní zvlněné nerezové potrubí pro vodní podlahy mají pouze dvě nevýhody: vysoké náklady a omezená životnost utěsňovací gumy, která je pouze 30 let.

Z plastových trubek

Polyethylenové potrubí. Hlavní výhodou materiálu je možnost instalace bez použití sloučenin. Docking se provádí pomocí pájecího železa.

Polyethylenová trubka pro teplé podlahy by měla mít speciální výztužnou vrstvu. K ohýbání materiálu je dostačující zahřát holovačem.

Z měděných trubek

Měděné podlahy mají vysoký přenos tepla. Výběr měděných trubek je oprávněný v případě použití jako podlahové krytiny stavebních materiálů s vysokou schopností izorující teplu.

Instalace podlahy s měděnou trubkou se v průběhu času plně vyplatí kvůli vysokému teplu účinnosti a dlouhé životnosti. Do topného systému lze nalit jakýkoli typ nemrznoucí směsi nebo nemrznoucí směsi.

Konstrukce měděných trubek má optimální rozměry, které umožňují snižovat charakteristiky pevnosti betonového potěru.

Pro teplou vodní podlahu je nutné používat potrubí, které mají nejen vysoký koeficient tepelné vodivosti, ale také odolné vůči korozi a účinky agresivního média betonového roztoku.

Jaké vlastnosti by měly dodržovat potrubí pro teplé patro: Ačkoli nezávislý výběr potrubí, je to poměrně obtížný úkol, můžete se s ním vyrovnat a věnovat pozornost některým technickým parametrům a funkcím:

  Cíl. Pro teplou podlahu vody jsou potřeba potrubí, v pokynech, jejichž pokyny je jasně naznačeno, že k tomu lze použít. Výrobky určené výhradně pro zásobování vodou, a to i pro horkou vodu, nejsou kategoricky vhodné.

Při určování, jaký průměr potrubí je zapotřebí pro vodní podlahu, měl by být zohledněn materiál vodního obvodu, krok stylingu a typ chladicí kapaliny.

Pravidla provozu

Pracovní podlahy polyethylenových potrubí jsou ovlivněny provozními podmínkami. ovlivňují teplotní hladinu chladicího kapaliny a tlaku. PEX potrubí tolerují teplotu dobře, ale postupem času to vede k jejich stárnutí.

Základní pravidla provozu, která vám umožní prodloužit životnost podlahy:

 • Po instalaci je zakázáno zahrnout zařízení na maximum;
 • Hladina vytápění vody vstupující do obvodu by neměla překročit 45;
 • Při uvedení systému, zejména v zimě, by začlenění mělo být postupné, od 2 hodin, následované zvýšením pracovní doby každý den.

Kolik potrubí bude vyžadováno pro „teplé podlahy“?

Je velmi obtížné odpovědět na tuto otázku je velmi obtížná. Vše záleží na kroku přiložení obrysů a to zase přímo souvisí s úkoly, které jsou přiřazeny k systému vytápění podlahy a na charakteristikách konkrétní místnosti.

Pro rozhodování o této záležitosti bude nutné provádět výpočty tepla.inženýrství pro každou z prostor, kde je plánována instalace „teplého podlahy“. Ve skutečnosti je nutné vypočítat tepelné ztráty místnosti, která by měla být kompenzována takovým vytápěcím systémem. V každém případě „teplá podlaha“ bude mít smysl pouze tehdy, pokud budou přijata opatření pro maximální tepelnou izolaci místnosti. Praxe prokázala, že pokud je tepelná ztráta více než 80 ÷ 100 W/m², pak se uspořádání takového vytápění bydlení změní na naprosto nepřiměřené ztráty sil, prostředků a času.

Je také důležité, zda bude „teplá podlaha“ hlavním zdrojem tepelné energie, nebo je plánováno pouze jako prostředek ke zvýšení pohodlí v oddělených místnostech nebo dokonce v některých omezených oblastech, bude to fungovat v „tandemu“ s radiátory.

Typicky je krok stylu v rozmezí od 100 do 300 mm. Je nepraktické to snížit a často je to prostě nemožné, protože to neumožňuje přípustný poloměr ohýbání trubky. S příliš velkým krokem s položením bude teplo distribuováno nerovnoměrně a dojde k „efektu zebry“. jasně hmatatelné pruhy s různými úrovněmi podlahového povrchu vytápění.

See also  Směs pro naplnění teplé podlahy

V oblastech vyžadujících vysoké vytápění může být pokládání obvodu lokálně zhutněno a v oblastech je přípustné pro uvolnění výšky, ale přesto. v rámci uvedených limitů.

Krok stylu se může změnit zónami místnosti

Termotechnické výpočty, s ohledem na všechny funkce areálu, jsou poněkud komplikovaným postupem, který vyžaduje určité znalosti. Zaslouží si samostatnou podrobnou publikaci a v rámci tohoto článku nebude brána v úvahu. Nejlepší cestou ven je svěřit toto podnikání odborníkům, kteří vám pomohou rozhodnout se o vzoru obrysů a kroku jeho položení, vytvořit systém. A teprve potom bude možné vypočítat požadovaný počet potrubí pro „teplé podlahy“

Můžete použít následující výpočetní vzorec:

l = k × sych/hych

l je délka obvodu na určitém místě.

Hych. Položení potrubí na webu.

K. koeficient s přihlédnutím k ohybům potrubí.

Koeficient K závisí také na kroku stylu a je v rozmezí 1,1 ÷ 1,3.

Pro usnadnění úkolu čtenáři je níže uvedená kalkulačka, která již stanovila všechny vztahy. Můžete vypočítat délky potrubí pro každou sekci s určitým krokem stylu, poté je uschnout a nezapomeňte přidat vzdálenost do bodu vložky (sběratel plus ponechejte asi 500 mm pro každý konec pro připojení.

Vypočítejte kalkulačku délky potrubí teplé podlahy

Výsledek by měl být porovnán s přípustnými hodnotami obrysu obrysů. Pokud překročí uvedené limity, budete muset rozbít místnost na několik sekcí s obrysy přibližně stejné délky.

Po vypočtení požadované množství potrubí, vlastnictví informací o výhodách a nevýhodách jejích různých typů, si můžete zakoupit materiál. Současně by samozřejmě měla být dána přednost důvěryhodným výrobcům, kteří zaručují vysokou kvalitu svých produktů. Mezi tyto společnosti patří „Onor“, „Rehau“, „Overtrop“, „Kermi“, „Henco“, „Thermotech“ a produkty společnosti „Contour“ si zaslouží dobré recenze.

Níže uvedená tabulka ukazuje například populární typy potrubí pro teplé patro, je uvedena přibližná úroveň jejich cen od ledna 2016. Možná to bude sloužit jako vodítko pro výběr nejlepší možnosti. Oficiální web Kuznetsov pečete naleznete podle odkazu.

Výrobce a model ilustrací potrubí Technická specifikace v bajonetu pro jeden lineární měřič
ONOR PEX ENTHEAPEX QE 16 x 2.0 Průměr 16 mm. Šitý polyethylen re-ha, zeď 2 mm. t Max. až 95 stupňů (krátké. vytápění na 110) 50. 240 m 105
ONOR PEX ENTHEAPEX QE 20 x 2.0, Průměr 20 mm. Šitý polyethylen re-HA, zeď 2 mm, t max-up na 95 stupňů, (krátkodobé zahřívání na 110) 50. 120 m 130
Rehau “Rautitan Stabil” Průměr 16 mm. Metalloplast, PE-XC/AI/PE zeď 2,6 mm 100 m 145
Rehau “Rautitan Stabil” Průměr 20 mm. Metalloplast, PE-XA-PE Wall 2,9 mm 100 m 185
Rehau “Rautitan flex” Průměr 16 mm. Šité polyethylen rau-pe-xa, zeď 2,2 mm 100 m 160
Rehau “Rautitan Pink” Průměr 16 mm. Šité polyethylen rau-pe-xa, zeď 2,2 mm, t max-up na 90 stupňů 120 m 125
Wieland Cuprotherm CTX Průměr 20 mm. Měděná trubka v plastové membráně, zeď 2 mm 50 m 340
Hydrosta Flexsy 20 mm. Průměr 20 mm. Vlnité žíhané nerezové potrubí s polymerním povlakem, stěnou 2 mm až 50 m 235
Obrys Pert D 16 Red Průměr 16 mm. Ruská monovrstvá trubka., t Max. až 90 stupňů, tlak. až 6 barů. 200 m 41
Biopipe Pert 16×2.0 Průměr 16 mm. Monolayer PE-RT, t max-up na 100 stupňů, tlak na 6 barů. 240 m 35
Thermotech Multipepe PE-RT II, ​​162 mm Průměr 16 mm. Pětivrstvá trubka s difúzní bariérou 240 m 125
| Denial of responsibility | Contacts |RSS