Varná deska s rámem nebo bez

Možnosti zabudování varné desky

Na trhu je široká škála varných desek. Spotřebiče se velmi liší velikostí, konstrukcí, počtem a typem hořáků. Mnoho uživatelů se ptá: jaké jsou možnosti jejich vložení a co je třeba vzít v úvahu během procesu instalace? Tento článek uvede obecná doporučení, která jsou relevantní pro plynové i elektrické (indukční) modely.

Jak vybrat barvu?

Důležitou roli při vytváření interiéru kuchyně hraje barva varné desky. Podle obecně uznávaných pravidel by měla být kombinována s barvou ostatních prvků interiéru, především trouby. Pokud si tedy vyberete panel nějakého exotického odstínu, měli byste si okamžitě zjistit, zda si můžete pořídit troubu, která by k němu ladila.

Pokud se dříve barvy varných desek nelišily ve speciální rozmanitosti. výrobci nabízeli především spotřebiče v bílých a černých odstínech, ale nyní je výběr mnohem širší. Klasická barevná schémata jsou stále relevantní, protože jsou vhodná pro většinu typů interiéru. Nicméně pro ty, kteří chtějí něco jasnějšího a zajímavějšího, je z čeho vybírat.

Jakou barvu zvolit varnou desku do moderního interiéru? Pokud vám tradiční černá a bílá nevyhovují, poohlédněte se po nerezových modelech. Návrháři používají tento kov velmi často při vytváření interiérů ve stylu minimalismu, podkroví a high-tech. Nerezová ocel je nejen estetická, ale také velmi praktická. Dokonce i přítomnost malých škrábanců nezkazí vzhled materiálu. jeho povrch se jednoduše stane matným. Pokud máte rádi lesk, nešetřete speciálními čističi.

Červená, vínová, žlutá, modrá, šedá, růžová, fialová – moderní varné desky se dodávají ve všech odstínech duhy. Modely se smaltovaným povrchem se vyznačují speciální odrůdou. Sklokeramické a skleněné lákají estetickým vzhledem a moderním designem.

Černá nebo bílá – která barva je praktičtější? Dále se pokusíme na tuto otázku odpovědět. Mějte ale na paměti, že hodně záleží na materiálu a struktuře povrchu. Není možné koupit vybavení, které se nemusí vůbec prát, takže je lepší zaměřit se na vlastní preference a ne na praktické aspekty.

Temný

Černá varná deska je jednou z nejoblíbenějších možností pro ty, kteří preferují moderní styly interiéru. Mezi tmavými odstíny jsou preferovány také šedá a hnědá.

V interiéru kuchyně takové modely vypadají obzvláště stylově a přísně. Nejčastěji se používají v půdních, moderních, hi-tech, minimalistických stylech. V tmavých barvách jsou varné desky vyráběny z jakéhokoli materiálu (tvrzené sklo, sklokeramika, smaltovaná ocel) a s jakýmkoliv typem topných těles: plyn, elektřina, indukce. Velmi působivě vypadají modely „plyn na sklo“, které si v posledních letech získaly velkou oblibu.

varná, deska, nebo

Pod černou plotýnkou snadno vezmete troubu. K dispozici je také vhodná mikrovlnná trouba, lednice, ale i další domácí spotřebiče, které tvoří ucelený celek. Nabídka šedých a hnědých modelů je o něco menší, ale ani s výběrem nebudou žádné zvláštní problémy.

Stojí za to říci pár slov o praktičnosti domácích spotřebičů v tmavých odstínech. Mnoho lidí si myslí, že znečištění nebude na takovém povrchu vidět. Připálené zbytky jídla totiž nejsou nijak zvlášť patrné. Na tmavém povrchu ale silně vyniknou otisky prstů, stopy po kapkách vody, ale i skvrny po vyprání. Aby zařízení vypadalo perfektně, je nutné jej po každém použití umýt a utřít do sucha.

Světlo

Bílá, béžová, šampaňská, slonová kost jsou některé z nejoblíbenějších barev moderních varných desek. Mnohým se bílé spotřebiče zdají nudné a všední. Opravdu, po několik desetiletí se náš průmysl nevyžíval v rozmanitosti a uvolňoval pouze světlá kamna. Tato preference byla dána nejen zvláštnostmi výroby, ale také úvahami o praktičnosti. Na bílém povrchu není vidět prach, otisky prstů, kapky vody a mastnoty. Kromě toho byla plocha kuchyní většinou malá a světlé předměty prostor opticky rozšiřují.

Moderní výrobci nijak nespěchají, aby opustili tradiční barevná řešení, zejména proto, že jsou velmi populární. Bílé a béžové varné desky, zejména indukční modely, zdobí interiér kuchyně, takže je slavnostnější. Lehké modely okamžitě upoutají pozornost. A vůbec není nutné je zapouštět do pracovní desky stejné barvy. Kombinací tmavých a světlých odstínů můžete vytvořit velkolepé kontrasty.

See also  Kotelní skleněná keramika nebo nerezová ocel, co je lepší

Průvodce výběrem indukční varné desky

Začněme našeho průvodce výběrem varné desky úvodem do indukční trouby. Jeho klady a zápory jsme již probrali výše, takže se rovnou vrhněme na věc.

Indukční cívka vytváří magnetické pole, které vybuzením atomů železa ohřívá pánev a její obsah. Ve skutečnosti samotné nádobí hraje roli topných těles. Abych byl upřímný, tento proces je spíše jako magie.

Indukční varná deska se zapíná pouze v případě, že je v zóně ohřevu hrnec s feromagnetickým dnem. Pokud nádobu vyjmete z „hořáku“, ohřev se zastaví a na panelu se zobrazí odpovídající symbol. Jakmile je nádoba vrácena na své místo, symbol zmizí a vaření pokračuje na dříve nastaveném výkonu. Pokud použijete nesprávnou nádobu, zobrazí se také symbol a varná zóna se nezapne. Může indukční varná deska náhodně reagovat na zástrčku nebo jiný předmět s magnetickými vlastnostmi, který na ni spadl? Není nutné, protože topná zóna v kamnech je omezená. Minimální průměr hořáku se může v závislosti na výrobci lišit od 8 do 12 cm. Proto si milovníci turecké kávy možná budou muset koupit konvičku na kávu se širokým dnem nebo speciální adaptér.

Nejčastěji mají hořáky v indukčních panelech různé velikosti a fungují standardně. Pokročilé modely však mohou mít hořáky, které jsou flexibilnější a funkčnější.

 • Například existují Hobs (například Miele KM 6395 FlexTouch), které lze nazvat jedním velkým hořákem. Můžete na ně pokládat nádobí v libovolném pořadí, tvaru a velikosti.
 • Některé varné desky mohou kombinovat 4 standardní hořáky do dvou velkých. Například Gorenje IS 677 USC.
 • Pro fanoušky asijské kuchyně byste měli věnovat pozornost modelu se speciálním hořákem WOK s vybráním pro pánev wok. Protože jsou ale takové modely výrazně dražší a nutí vás obětovat jeden hořák, je výhodnější pořídit si sadu s pánví wok a speciálním stojanem na indukční sporák.

Který výrobce indukčního sporáku je lepší?

Indukční varné desky Bosch si zaslouží nejvyšší počet kladných recenzí. Druhé místo obsadil Electrolux. Vyzdvihnout můžete i značku AEG, protože právě on se stal průkopníkem ve výrobě indukčních varných desek. Je pravda, že zařízení této společnosti je mnohem dražší.

Jaké funkce může mít indukční sporák a která z nich je nejvíce nezbytná?

Pro indukční panely existuje mnoho základních i doplňkových funkcí a všechny jsou navrženy tak, aby uživatelům zjednodušily život. Při výběru vaší nové varné desky se nezapomeňte podívat na seznam jejích funkcí.

 • Automatické vypnutí. Systém automaticky vypne hořák v případě přehřátí nebo při vyjmutí nádobí. Většina modelů má tuto funkci.
 • Automatický var. kapalina se rychle přivede k varu a když k tomu dojde, ohřívací zóna sníží výkon. přepnutí do režimu intenzity definovaného uživatelem.
 • Časovač. v nastavený čas se hořák vypne a/nebo pípne. Opravdu užitečná funkce, která je často potřeba. Naštěstí je k dispozici v mnoha modelech.
 • Intenzivní ohřev (“Booster”). V tomto režimu se zvyšuje výkon jednoho hořáku na úkor sousedního, což umožňuje vařit ještě rychleji, například téměř okamžitě vařit vodu. Je dobré, pokud je tato funkce, ale ne všechny modely jsou s ní vybaveny.
 • Automatické vypnutí při dlouhodobém ohřevu bez změny teploty. Doba potřebná pro automatické vypnutí závisí na teplotě ohřevu varné desky. Čím nižší je nastavená teplota, tím déle bude hořák pracovat. Může to být například až 10 hodin. Při maximálním žáru mohou kamna nepřetržitě pracovat cca. 1-1,5 hodiny. To je třeba mít na paměti při vaření džemu, želé nebo jiného dlouho vařeného jídla. Pokud je pro vás důležitá možnost nepřetržitého vaření po mnoho hodin, vyberte si varnou desku bez této funkce nebo s prodlouženou dobou vypnutí.
 • Opožděný start. Díky této funkci se může plotýnka sama zapnout v předem stanovený čas.
 • Automatické topení. Umožňuje upravit provoz hořáku: může se nejprve zahřát na vysokou teplotu a poté po nastavené době automaticky snížit teplo na nastavenou teplotu. To je vhodné, pokud vaříte, řekněme, rýže. nejprve přiveďte vodu k varu a pak jednoduše vařte na nejnižší teplotě.
 • Kapalná protipovodňová ochrana. Kamna se mohou vypnout nebo pípnout, pokud se na kontrolní body dostane hodně vody. V takovém případě je potřeba loužičku otřít a pokračovat ve vaření.
 • Dětská pojistka. Zámek tlačítek nedovolí miminku změnit teplotu topení nebo zapnout sporák bez vědomí starších.
 • Čistící pauza. Některé varné desky mají funkci pauzy, která vám umožňuje dočasně uzamknout nastavení nastavená šéfkuchařem, abyste mohli otřít ovládací panel bez náhodného stisknutí jakéhokoli tlačítka, stejně jako na 20-30 sekund. přestat topit (během této doby máte čas na úklid).
 • Udržování teploty. Funkce udržování teploty jídla.
 • Indikátor zbytkového tepla – ukazuje, jak horká je každá plotýnka.
 • Ovládání digestoře – některé indukční panely jsou tak chytré, že umí ovládat digestoř. Když je teplota zahřívání vysoká, kapuce je zapnutá v plné síle.
See also  Připojení sušícího stroje s tepelným čerpadlem

Vlastnosti plynových varných desek

Moderní plynová varná deska musí spojovat pohodlí, bezpečnost, snadnou údržbu, atraktivní vzhled a spolehlivost, aby upoutala pozornost budoucího uživatele.

Snadné použití plynových panelů závisí na jejich velikosti a počtu hořáků: můžete si vybrat kompaktní úzký dvouplotýnkový model pro malou pracovní plochu nebo nainstalovat do kuchyně obra s 5-6 hořáky, na kterém můžete vařit. několik jídel najednou, a to i pro velkou rodinu a hosty. Modely s jedním hořákem, prezentované například v řadě Electrolux, mohou být užitečné pro ty, kteří organizují pracovní plochu podle principu Domino a tvoří sadu několika zařízení. Umístění hořáků na varné desce může být různé. Nejběžnější možností jsou dva na pravé a levé straně. Čtyři hořáky mohou být umístěny na stole ve formě kříže, jako některé modely Electrolux. A modely s pěti hořáky mohou mít největší a nejvýkonnější uprostřed nebo od samého okraje.

Mnoho výrobců instaluje na varné desky wok hořáky s víceřadým plamenem. Pokud potřebujete rychlý a výkonný ohřev nebo vaříte na pánvích wok či širokých nádobách, vyberte si model s takovým hořákem.

Plynové panelové grily jsou tím nejdůležitějším prvkem, který zajišťuje komfort jejich používání. Přestože jednotlivé mřížky vypadají velmi stylově, praktičtí kupující dávají přednost modelům s dvojitými mřížkami nebo třídílnými. Jsou stabilnější a umožňují pokládat na povrch nádobí různých tvarů a velikostí. Navíc je jednodušší a rychlejší takový rošt vyjmout pro čištění. Mříže moderních kamen jsou vyrobeny z litiny nebo kovu. První materiál je těžší, ale pevnější. Pokud plánujete vařit v těžkých pokrmech, upřednostňujte litinové mřížky. A na běžné použití v nepříliš velké rodině se kovové docela hodí. Neprohýbají se pod nádobím, váží méně, rychleji chladí.

Umístění ovládacích rukojetí je důležitým bodem při výběru vybavení. Při vaření byste se měli cítit svobodně a bez váhání přizpůsobit chod hořáků. Držadla lze umístit do středu předního panelu, posunout k okrajům (například pro De?Longhi, Electrolux) nebo umístit na pravý boční panel, jako u modelů Hansa a Candy. Hansa nabídne uživateli neobvyklé hranaté umístění spínačů.

Vzhled vestavěných plynových panelů zaujme svou rozmanitostí. Výrobci nabízejí poměrně univerzální zařízení a modely, které jasně dodržují určité styly. Elegantní modely varných desek v neobvyklých barvách nabídne Hansa a Candy, Kuppersberg a Ricci. Gorenje, Smeg a De pomohou vnést do kuchyně nádech retra?Longhi, Simfer a Hotpoint-Ariston. Neobvyklá řešení umístění hořáků a provedení roštu najdete u Simfer, Candy, Electrolux, Korting, Hotpoint-Ariston. A pro ty, kteří preferují „nestandardní“, poutavé kuchyňské spotřebiče, Foster nabídne kulaté varné desky se stolky v bílé, černé nebo nerezové barvě.

Téměř každý výrobce vestavěných plynových zařízení je připraven nabídnout vám modely plyn na skle, přičemž povrch stolu může být buď tradiční černobílý, nebo šedý nebo hnědý, jako Hotpoint-Ariston, béžový, jako Zigmund Shtain. Nezvykle světlé varné desky, například v lila a vínových odstínech, uvidíte v sortimentu Kuppersberg. A Whirlpool vás příjemně překvapí stylovými spotřebiči ze saténového bronzu. Elegantní odstíny quartzu uvidíte ve spotřebičích Bosch.

Bezpečnost plynových varných desek je zajištěna jak konstrukčním řešením, tak speciálními systémy ochrany proti úniku plynu. Systémy regulace plynu jsou instalovány v modelech spotřebičů střední a vysoké cenové kategorie, u levných varných desek takový systém nemusí chybět. Elektrické zapalování tlačítkem nebo otočením vypínače se používá téměř u všech varných desek. To vám umožní rychle, jednoduše a přesně zapnout plyn. Samozřejmě při vypnuté elektřině můžete hořák zapálit obvyklým “babským” způsobem: zápalkami nebo speciálním zapalovačem.

See also  Jak zkontrolovat pracovní opálení nebo ne

Určete velikost a tvar desky

Standardní varná deska má šířku a hloubku asi 60 cm a pojme 4 hořáky různých průměrů. Sporák tohoto formátu je vhodný pro většinu uživatelů. rodiny 3-5 osob a kuchyně o rozloze 7 m2. m.

V některých případech je však lepší ustoupit od běžného řešení a zvolit menší / větší varnou desku a nestandardní tvar.

 • Pro rodinu 3-5 osob a kuchyni o rozloze více než 7 m2. m stojí za to vybrat talíř standardní velikosti (šířka 60 cm).
 • Pro velkou rodinu a ty, kteří často pořádají domácí oslavy, jsou vhodnější kamna o šířce 70-75 cm nebo 90-95 cm se 4-5 hořáky.
 • Pokud není kuchyňská skříň hluboká, měli byste věnovat pozornost úzkým varným deskám. 40 cm široké a 120 cm dlouhé (velikost pro 4 hořáky).
 • Na rohová kuchyně lze nainstalovat rohovou varnou desku (i když je obtížnější k ní vyzvednout digestoř).

V závislosti na osobních preferencích a designu kuchyně si můžete vybrat varnou desku ve tvaru čtverce, kruhu, bumerangu nebo obdélníku.

Kulatá varná deska harmonicky koexistuje s kulatým dřezem. Je také důležité, pokud má interiér již oblé prvky. Může to být například potisk tapet/záclon, nástěnné hodiny nebo dekorativní zrcadlo

Příkon indukčního sporáku

Aktuálně nejdostupnější indukční varné desky lze připojit k jednofázové síti (230 V). Zdálo by se tedy, že s takovým systémem se stačí vyhnout modelům, které vyžadují třífázovou zásuvku (400 V). Zde je však třeba zůstat ve střehu. Dalším parametrem, který vás může nepříjemně překvapit, je maximální příkon kamen, což je celkový příkon spotřebiče (při současném zapnutí všech hořáků). Stává se, že instalace kamen není možná z důvodu jejich výkonu, který není dimenzován pro energetický systém vašeho domova. Například váš byt je dimenzován na maximální spotřebu 4 kW a výkon kamen 7,2 kW. Málokdy se vám samozřejmě podaří využít plný výkon kamen a zapnout všechny hořáky současně na nejvyšší nastavení. U většiny indukčních sporáků si navíc můžete nastavit maximální výkon. Není to ale jediný elektrický spotřebič v domě.

varná, deska, nebo

Abyste předešli zklamání, nezapomeňte před nákupem zkontrolovat výkon zařízení. Možná máte možnost zvýšit maximální spotřebu energie ve svém bytě.

Typy varných desek

Výrobci domácích spotřebičů vyrábějí čtyři typy varných desek:

varná, deska, nebo

Plyn představuje nebezpečí pro obyvatele domu nebo bytu, proto plynové a plyno-elektrické kombinované panely a kamna mohou připojovat pouze pracovníci příslušné služby, kteří mají povolení. Porušení tohoto pravidla má za následek vysoké pokuty. Elektrické a indukční modely se také doporučují instalovat oficiálně se zapojením specialistů.

Firemní prodejna je nejlepší místo pro nákup!

Varné desky Elica s integrovaným odsavačem se nejvýhodněji koupí ve specializované prodejně. Jeho katalog obsahuje nejoblíbenější modely a v případě potřeby si můžete vybavení objednat. Produkty jsou s oficiální zárukou Elica, můžete si vybrat příslušenství k digestoři. Proveďte platbu předem a manažer zajistí doručení do určeného města Ruska.

Varná deska Elica NIKOLATESLA BL/A/83

Snadné použití a čištění

Vestavné varné desky nevypadají jen ultra stylově. Mezi jejich pozitivní vlastnosti uživatelé vyzdvihují snadnost použití, ergonomii, všestrannost a účinnost ohřevu jídla, takže taková zařízení nejsou v žádném případě horší než samostatně stojící. Varné desky mají také zjevnou výhodu oproti standardním sporákům. možnost nainstalovat zařízení přesně tam, kde se vám to hodí: v jakékoli výšce a v jakémkoli volném prostoru. Díky absenci prasklin a mezer se vestavěné modely varných desek čistí mnohem snadněji než volně stojící sporáky. Často stačí hned po použití sporák jen otřít vlhkým hadříkem, zabráníte tak ztuhnutí tuku, a v případě intenzivnějšího znečištění skvrny ošetřit jemným saponátem a vlhkou houbičkou.

Varná deska Bosch PIB375FB1E

| Denial of responsibility | Contacts |RSS