Vyrovnávací nádrž a nepřímotopný kotel

Elektrický ohřívač vody nebo nepřímotopný kotel: co si vybrat?

Léto se blíží a s ním i plánované odstávky teplé vody. Tato nepříjemnost je daň za drsné klima, ve kterém musí být systém ústředního vytápění a zásobování vodou každoročně udržován. Ale naštěstí může dnešní obyvatel města nebo majitel soukromého domu vyřešit problém s nedostatkem teplé vody instalací speciálního zařízení: nepřímého topného kotle nebo elektrického ohřívače vody.

V tomto článku se budeme zabývat zařízením, typy a rozsahem těchto zařízení a zároveň upozorníme na jejich výhody a nevýhody. Pokud dočtete článek až do konce, budete schopni provést správný výběr ohřívače vody na základě vašich životních podmínek.

Co jsou elektrické ohřívače vody

Co je elektrický ohřívač vody. každý nebo téměř každý ví. Jedná se o zařízení, kterým můžete zajistit ohřev vody pomocí topného tělesa. trubkového elektrického ohřívače, který přeměňuje elektrickou energii na teplo. Existují dva typy elektrických ohřívačů vody: akumulační (bojlery) nebo průtokové.

 • Akumulační ohřívač neboli kotel je uzavřený zásobník, uvnitř kterého je topné těleso. Pomocí automatického řídicího systému ohřívá vodu na požadovanou teplotu a udržuje ji na dané úrovni;
 • Průtokový ohřívač je mnohem menší a obsahuje velmi výkonné topné těleso s vysokootáčkovým kompaktním výměníkem, kterým se studená voda ohřívá téměř okamžitě.

Kotel umožňuje získat teplou vodu otevřením kohoutku, ale objem jeho spotřeby je omezen objemem zásobníku. Pokud voda v nádrži skončí, budete muset počkat 1 až 3 hodiny, než se znovu zahřeje. Průtokový ohřívač vody neomezuje výši spotřeby, ale spotřebovává hodně energie. Vzhledem k vysokému výkonu topného tělesa potřebuje dostatečnou elektrickou síť. Navíc při zapnutém průtokovém ohřívači trvá poměrně dlouho, než se objeví horká voda, protože topné těleso potřebuje čas na zahřátí.

Co je nepřímotopný kotel

vyrovnávací, nádrž, nepřímotopný, kotel

Externě lze nepřímotopný kotel snadno zaměnit se zásobníkovým ohřívačem vody. jedná se také o válcovou nádobu z ocelového plechu. Na vnitřní stěny se aplikuje antikorozní ochrana, například polymerní povlak, smalt nebo sklolaminát. Zvenku je nádrž tepelně izolována polyuretanovou pěnou.

Princip činnosti nepřímého topného kotle je poměrně jednoduchý. místo topného tělesa má uvnitř spirálu, ve které neustále cirkuluje ohřátá chladicí kapalina. Toto chladivo pochází z topného systému nebo přímo z tepelného akumulátoru. kotel. Nádrž lze rozdělit do několika oddílů, z nichž každý je vybaven mezisnímačem a je zodpovědný za samostatný topný okruh.

Nepřímotopné kotle jsou klasifikovány podle tvaru nádrže (pravoúhlý, válcový), způsobu instalace (podlahové, nástěnné, vertikální, horizontální) a počtu okruhů.

Co zvolit pro ohřev vody

Když pochopíte obecný princip fungování nepřímých topných kotlů a elektrických ohřívačů vody, můžete přistoupit k výběru zařízení. A první věc, která ovlivní výběr, je typ topného systému.

V bytových domech s ústředním vytápěním je nesmyslné instalovat BKN, skvěle se pro ně hodí zásobníkové ohřívače vody. Potřeba teplé vody obyvatel městského bytu není tak velká a zásobník většinou vystačí na všechny potřeby domácnosti.

Pro soukromý dům s plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva je nepřímý topný kotel perfektní. Bude ohřívat vodu souběžně s provozem topného systému a automaticky udržovat její teplotu. Ale co když se to stane v létě, kdy se v domě netopí?

První generace BKN skutečně fungovala pouze během topné sezóny. Moderní modely se však mohou přepnout do letního režimu a pracovat autonomně. jsou to kombinovaná zařízení a kromě spirály s mezichladicí kapalinou obsahují také topné těleso. Proto pro soukromé domy s plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva. BKN je vynikající volbou.

Zaznamenáváme jeho výhody:

 • Podstatná úspora energie. Nepřímý topný kotel využívá meziprodukt tepla přímo z topného systému, aniž by spotřebovával elektřinu na ohřev topného tělesa;
 • Možnost nahradit dvouokruhový topný systém sestavou jednookruhového kotle BKN. Vzhledem k rozdílu v ceně zařízení jde o velkou úsporu;
 • Pokud je rozborů teplé vody více bodů, BKN je zajistí všechny bez náhlých teplotních výkyvů a změn v provozu kotle.

Mezi nevýhody BKN patří náklady na jeho instalaci, velký objem a setrvačnost zařízení. Pro posouzení proveditelnosti jeho použití je třeba mít na paměti, že BKN je vhodný pro:

 • Plynové kotle nebo kotle na tuhá paliva. Při připojení k elektrokotli se vliv jeho účinnosti sníží na nulu;
 • Objekty s vysokou spotřebou vody. Nepřímotopný kotel je ideální, když spotřeba teplé vody přesáhne 1,5 litru./min, to odpovídá trvalému pobytu 4 a vícečlenné rodiny.

Pokud jde o elektrické ohřívače vody, mají svůj vlastní seznam výhod a nevýhod. Mezi jejich přednosti patří naprostá autonomie, díky čemuž je lze použít v bytových domech s ústředním vytápěním. Plusem je dostupná cena přístrojů. topidlo do kapsy si najde každý v závislosti na typu, kapacitě a výkonu jednotky.

Nevýhoda. společná pro všechny elektrické ohřívače vody: vysoká spotřeba elektrické energie. Navíc je u průtokových ohřívačů obzvláště velký: velké množství energie se spotřebuje na ohřev topného tělesa, ale poté, když se zahřeje, spotřeba klesá.

Mezi nevýhody zásobníkových ohřívačů patří omezená dodávka vody kapacitou zásobníku. Nevýhody průtokových ohřívačů jsou dlouhé čekací doby na horkou vodu z kohoutku při prvním zapnutí. Průtokový ohřívač navíc vyžaduje správně provedenou a velmi výkonnou elektrickou síť, běžné bytové rozvody to nevydrží.

Stručně o hlavních charakteristikách

U konvenčních zásobníkových ohřívačů vody se teplota kapaliny zvyšuje v důsledku provozu topných těles, zatímco v kotlích se ohřev provádí v důsledku cirkulace ohřáté chladicí kapaliny v systému. Vypadá to asi takto: voda se ohřívá v jedno- nebo dvouokruhovém kotli a přivádí se potrubím do spirály nebo jiného výměníku tepla instalovaného v nádrži; současně do nádrže vstupuje studená voda z hlavního potrubí, která je následně ohřívána výměnou tepla stěnami výměníku. Místo cívky může být poskytnuta konstrukce tank-in-tank. V tomto případě je chladicí kapalina dodávána do vnější nádrže a ohřátá kapalina. do vnitřní. Přítomnost senzorů pro teplotu a objem kapaliny uvnitř nádrže, stejně jako automatická relé zajišťují hladký provoz zařízení. Některé modely jsou vybaveny i přídavnými elektrickými ohřívači. i v případě vyšší moci s bojlerem lze použít teplou vodu. Všechno se zdá být jednoduché, ale před nákupem je nutné pochopit hlavní technické vlastnosti takového zařízení.

Připomenutí pro budoucí nákupy

Kritérium výběru Odrůdy Pozn
Objem nádrže od 50 do 400 litrů a více V nejoblíbenějších modelech pro domácí použití se používají nádrže o objemu 80 až 200 litrů. Objem se volí na základě spotřeby teplé vody a počtu odběrných míst.
Napájení od 2 do 60 kW a více Výkon spolu s objemem nádrže určuje rychlost ohřevu kapaliny. Čím výkonnější zařízení a menší kapacita, tím rychleji probíhá ohřev.
Maximální tlak vody 6-10 bar (0,6-1 MPa) Tlak, který kotel vydrží v provozním režimu. Je vhodné instalovat redukční ventily, aby se zabránilo poškození vodními rázy.
Způsob montáže stěna Zařízení s malým objemem nádrže (do 100 l.) je často připevněn ke zdi. Čím větší je objem, tím je to obtížnější, proto jsou prostorné ohřívače vody vyráběny v podlahové verzi.
Podlaha
Kombinovaný
Konstrukce výměníku tepla Cívka Nosič tepla z kotle je přiváděn přes kovovou spirálu instalovanou v nádrži s ohřátou vodou. Nejběžnější typ.
cívka v cívce Teplosměnná plocha je zvětšena díky použití dvou cívek s různými průměry spirály.
Tank v tanku Jsou tam dvě ocelové nádrže – jedna v druhé. Do větší nádrže se přivádí chladivo z kotle, do menší ohřátá voda.
Materiál výměníku tepla Nerezová ocel, mosaz Drtivá většina je vyrobena z nerezové oceli. Tento materiál se však může lišit v kvalitě. Proto byste neměli šetřit a kupovat produkty neznámé značky.
Materiál a tloušťka tepelně izolační vrstvy Pěnová pryž, minerální vlna, pěnový polystyren, polyuretanová pěna. tloušťka od 20 do 60 mm Účinnost tepelné izolace je dána hodnotou tepelné vodivosti (čím méně, tím lépe) a tloušťkou izolační vrstvy (čím více, tím lépe). K dnešnímu dni je dobrým řešením použití izolace z polyuretanové pěny 50-60 mm.
Maximální produktivita v průtokovém režimu při zahřátí na ΔT °C, l/min kde AT °C = 25, 45, 55 at.d. Určuje účinnost ohřívače v průtokovém režimu. Závisí na jeho síle.
Doba ohřevu na ΔT °C, min. kde AT °C = 25, 45, 55, 60 atd.d. Určuje rychlost ohřevu celého objemu vody v nádrži. Závisí na hlasitosti a výkonu.
Možnosti topné těleso Mnoho modelů lze vybavit trubkovými elektrickými ohřívači, které se zapálí, když je kotel vypnutý.
recyklace Nádrž lze opatřit okruhovou přípojkou pro cirkulaci vody pomocí čerpadla. To je nezbytné, aby byla voda dodávána spotřebiteli o konstantní teplotě.
Solární kolektory Využití solární energie k ohřevu chladiva s následným předáním tepla ohřevu vody. Kolektory instalovány na střeše. V SNS je tato možnost relevantní pouze v teplé sezóně.
Tepelné čerpadlo Možnost připojení tepelného čerpadla pro minimalizaci nákladů na ohřev studené vody. Velmi vzácná možnost.
vyrovnávací, nádrž, nepřímotopný, kotel

Vynechali jsme takový parametr, jako je průměr závitu pro připojení k trubkám, t.j.na. tento problém je v případě potřeby vyřešen instalací adaptérů.

See also  Jak umýt vosk pro depilaci vlasů

Výpočet objemu vody

Pouze vy můžete určit přesný objem, který potřebujete.na. výpočty jsou vázány na podmínky spotřeby vody. Naším úkolem je poskytnout informace, které nějakým způsobem pomohou při výběru nebo podnítí myšlenky při výpočtu. Otevřete například SNiP 2.04.01-85 a vidíme, že normy stanovují 7,9-10,9 litrů teplé vody (HW) za hodinu na osobu. Po jednoduchých výpočtech dostaneme následující tabulku.

Počet osob, osob Potřebný objem teplé vody,l. Přibližný objem teplé vody, l.
jeden 7,9-10,9 20
2 15.8-21.8 40
3 23,7-32,7 60
4 31,6-43,6 80
5 39,5-54,5 100

Tyto výpočty lze zohlednit pouze v případě, že je důsledně využívána voda ohřívaná kotlem a současně je v provozu jedno odběrné místo (otevřený pouze jeden kohout). V praxi se dané hodnoty musí vynásobit 3-5. Proč se tohle děje? Protože normy neberou v úvahu touhu vyhřívat se ve sprše (20 l. GV) a vykoupat se (80 l. GV), umyjte horu nádobí (20 l. GV) a t.d. a t.P. Vezměte v úvahu špičkové zatížení kotle – vyberte si nejvhodnější objem pro vaše potřeby.

Doporučujeme spoléhat se na následující hodnoty:

 • 50-60 litrů stačí pro 1 osobu;
 • pro 2-3 osoby si musíte vybrat z modelů 80-120 litrů;
 • pro rodinu 3-5 osob stačí kapacita kotle 120-200 litrů

Abychom vám usnadnili výběr správného modelu zařízení, identifikovali jsme čtyři skupiny produktů v závislosti na objemu akumulační nádrže: do 100, 200, 300 a 400 litrů. Všechny technické specifikace jsou převzaty z otevřených zdrojů a ceny jsou pouze pro účely srovnání.

Napojení zásobníkového elektrického ohřívače TUV na dvouokruhový plynový kotel

Nejjednodušší způsob, jak zlepšit teplovodní systém s dvouokruhovým plynovým kotlem nebo sloupem, je instalace elektrického zásobníkového ohřívače vody. elektrokotle.

Schéma připojení elektrického teplovodního kotle k dvouokruhovému plynovému kotli jako akumulační vyrovnávací nádrž mezi kotlem a spotřebiči.

Elektrokotel slouží jako vyrovnávací nádrž mezi kotlem a spotřebiči teplé vody. Z okruhu TUV dvouokruhového kotle vstupuje horká voda, než se dostane ke spotřebiči, do elektrokotle. Teplá voda je přiváděna do kohoutků z bojleru.

Elektrický zásobníkový ohřívač vody. bojler slouží k akumulaci zásoby teplé vody ohřívané plynovým kotlem. Teplota vody v kotli je navíc udržována na dané úrovni zapnutím elektrického topného tělesa. Kotlový termostat řídí aktivaci elektrického ohřívače.

Ve schématu je na potrubí pro přívod vody z kotle do kotle instalován blok dvou ventilů. zpětný ventil a pojistný ventil. Ventily se obvykle prodávají kompletní s elektrokotlem.

Zpětný ventil zabraňuje opuštění kotle, když voda zmizí ve vodovodu.

Pojistný ventil uvolňuje přetlak ze systému TUV spojený s expanzí vody při ohřevu. Z ventilu periodicky vytéká malé množství vody, které je třeba někam vyhodit.

Výrobce elektrokotle navíc předepisuje pravidelnou kontrolu ventilu každé dva týdny ručním ovládáním. Aby se předešlo těmto problémům, doporučuji instalovat přídavnou expanzní nádobu TUV, která bude kompenzovat změny tlaku vody v systému TUV.

Ovládací tlak pojistného ventilu 6. 8 bar, v závislosti na modelu kotle. Pokud je tlak vody ve vodovodním systému větší než ovládací tlak ventilu, musí být na vodovodní potrubí instalován redukční ventil. Ventil je nastaven tak, aby snižoval výstupní tlak vody – ne více než 80 % přetlakového ventilu.

Studená voda z vodovodu se doporučuje přivádět přes předfiltr s rychlostí čištění alespoň 200 mikronů.

Schéma zásobování teplou vodou s plynovým dvouokruhovým kotlem (sloupec) a elektrickým zásobníkovým ohřívačem vody. bojlerem, je poněkud oblíbené kvůli své jednoduchosti a nižší ceně. V okruhu není oběhové čerpadlo, lze použít klasický elektrokotel, počet armatur pro potrubí je také minimální. Ale provoz systému TUV s akumulačním elektrokotlem má své nevýhody.

Výhody a nevýhody systému TUV s akumulačním elektrokotlem

Schéma TUV s akumulačním elektrokotlem zajišťuje stabilní teplotu vody na výstupu ke spotřebitelům, a to i při nízké spotřebě vody a při cyklu kotle. Teplotu vody v bojleru lze nastavit nad 60 o C, (teplota udávaná kotlem). Používání teplé vody se stane pohodlnějším, ale budete za to muset zaplatit vyšší spotřebou elektřiny.

Schéma s vyrovnávacím elektrickým kotlem má tři hlavní nevýhody.

Jednak se jedná o poměrně značnou spotřebu elektřiny na ohřev vody. Elektřina se spotřebovává na kompenzaci tepelných ztrát (chladicí voda) při akumulaci teplé vody v kotli a také na ohřev části vody, která přichází z kotle do studeného kotle.

Část vody z kotle vstupuje do kotle studená. Děje se tak při spouštění režimu TUV kotle při každém otevření kohoutku a také při taktování kotle. Navíc je do kotle přiváděna studená voda z kotle v případě nevýznamného průtoku teplé vody, kdy je průtok menší než minimální práh potřebný pro spuštění kotle v režimu TUV.

Elektřina se spotřebovává i na ohřev vody, pokud je kotlový termostat nastaven na teplotu nad 60°C.

Druhým nedostatkem je, že režim TUV kotle je stále zapnutý při každém otevření vodovodního kohoutku. Taktování kotle není eliminováno, ale stává se pouze neviditelným pro spotřebitele. To vše, jak již bylo uvedeno výše, snižuje životnost kotle a časté opětovné zapalování hořáku snižuje účinnost kotle a zvyšuje spotřebu plynu.

See also  Jak vítřit vlákno na Janome Bobbin

Některým majitelům je prospěšné zapnout režim TUV na bojleru, až když se sprchují nebo napouštějí vanu. Pro mytí nádobí a v dalších případech, kdy je potřeba teplé vody malá, se voda v bojleru ohřívá pouze elektřinou.

Za třetí, tlak v potrubí TUV zůstává závislý na průtoku vody, protože voda z přívodu vody nadále prochází omezovačem průtoku ve dvouokruhovém kotli nebo koloně. Z tohoto důvodu se při otevření druhého kohoutku může změnit teplota vody v prvním mixéru, i když ne tolik.

vyrovnávací, nádrž, nepřímotopný, kotel

Jak vyrobit postroj bez chyb?

Aby obě jednotky. plynový kotel i BKN. fungovaly bezchybně a po celou dobu životnosti, je důležité správně provést potrubí, tedy nainstalovat pojistnou skupinu a další prvky.

Hydraulický akumulátor je nutný, aby kotel netrpěl tepelnou roztažností vody v okamžiku, kdy dosáhne topné špičky. Nádrže pro systémy vytápění a ohřevu vody jsou různé. myslete na to při nákupu

Instaluje se bezprostředně na výstupu, aby bylo zajištěno úplné vypuštění vody z výměníku tepla pro údržbu nebo opravy

Při prvním spuštění jednotky použijte odvzdušňovací otvor k odstranění vzduchu ze systému. Jeřáb se v budoucnu bude hodit pro uvedení kotle do provozu po odstávkách

Hlavní předností oběhového čerpadla je okamžitá dodávka ohřáté sanitární vody ke spotřebiteli v kohoutcích. není třeba čekat, až se zahřeje

Nuance a schémata připojení kotle

Jak již bylo zmíněno, BKN využívá k ohřevu vody energii externího zdroje. Proto je před připojením k chladicí kapalině důležité zvolit vhodné schéma pro montáž zařízení. Zvažte nejběžnější možnosti.

Obecné zásady pro instalaci zařízení

Kotel je nutné namontovat na připravenou rovnou plochu v bezprostřední blízkosti kotle. Závěsné modely jsou namontovány na betonové nebo cihlové zdi, na stejné úrovni nebo mírně nad topným kotlem.

U podlahového zařízení byste měli vyrovnat plochu vyhrazenou pro umístění nádrže (pokud je podlaha kriticky nerovná, můžete vytvořit stojan ve formě pódiu).

Samotný postroj BKN je určen k připojení zařízení ke dvěma systémům. přívodu vody a vytápění. K tomu jsou na těle speciální trubky.

Bezpečnostní skupina nepřímotopného kotle obsahuje zpětné a pojistné ventily, které chrání systém před vysokým tlakem a únikem teplé vody

 • Studená voda z drenážního systému by měla proudit do spodní části nádrže a horká voda by měla vystupovat shora.
 • Na vstupu studené vody by měla být instalována zpětná klapka, která zabrání úniku teplé vody z kotle v případě poklesu tlaku v systému.
 • Uprostřed zařízení může být místo pro přívod recirkulace.
 • Při zapnutí topného okruhu musí být pohyb chladicí kapaliny shora dolů. To znamená, že do horní odbočky vstupuje potrubí s horkou vodou a zespodu potrubí s chlazeným potrubím.
 • Všechny spoje musí být opatřeny kohoutky s převlečnými maticemi, aby bylo možné kotel vypnout např. v případě výměny zařízení nebo opravy.

Díky tomuto schématu je dosaženo maximální účinnosti zařízení, protože chladicí kapalina cirkulující ve spirále ohřívá vodu v horní části nádrže, odevzdává zbytek tepla nízkoteplotním vrstvám a vstupuje do kotle pro nové topení.

Schémata připojení BKN ke zdroji

Pro volbu správného schématu připojení kotle k otopné soustavě je nutné vzít v úvahu možnosti stávající elektroinstalace a místo instalace ohřívače. Existuje několik řešení.

Možnost 1. Nejběžnějším schématem pro trvalé použití teplé vody je připojení přes třícestný ventil. Předpokládá přítomnost dvou topných okruhů. hlavního a samostatného pro BKN.

K tomu se do přívodu teplé vody zapojí oběhové čerpadlo a za ním je instalován třícestný ventil, který je řízen kotlovým termostatem.

Okruh funguje takto: když teplota vody v bojleru klesne pod předem stanovenou úroveň, ventil na signál termostatu přepne systém na ohřev akumulační nádrže a po dosažení požadované hodnoty odešle průtok aby cirkulovaly společným domovním okruhem.

Pro správnou funkci třícestného okruhu je důležité upravit údaje termostatu tak, aby teplota naprogramovaná pro kotel nebyla nastavena nižší než v kotlovém termostatu

Možnost 2. Instalace dvoučerpadlového systému. schéma je vhodné použít, pokud není potřeba konstantní a velké objemy teplé vody. Například kotel je instalován ve venkovském domě a používá se pouze o víkendech.

V tomto případě jsou BKN a topný kotel zapojeny paralelně a toky chladicí kapaliny se budou pohybovat po dvou liniích. Pro nucený pohyb vody jsou instalována dvě čerpadla: na topném okruhu a přívodním potrubí pro kotel.

Vytápění se provádí pomocí termostatu, který dočasně vypne vytápění radiátoru a nasměruje celý zdroj systému do kotle.

Podle schématu se dvěma čerpadly bude topný okruh během provozu kotle vypnut, ale po dobu 30-60 minut, které jsou nutné k ohřevu nádrže „od nuly“, nebudou mít radiátory čas na kritické ochlazení. dolů

Možnost 3. Pro místnosti, kde se používá víceokruhový topný systém, například kromě radiátorů je instalována teplá podlaha, používá se hydraulický rozdělovač.

Hydro šipky přerozdělují tlak v určitých úsecích okruhu a zajišťují nepřerušovaný pohyb chladicí kapaliny i bez pomoci oběhových čerpadel.

Bez inženýrských zkušeností je nepravděpodobné, že byste takové složité schéma provedli sami. aby bylo možné zajistit mnoho nuancí a zajistit hladký provoz systému, je lepší obrátit se na profesionální designéry

Bez hydrokolektoru ve víceokruhovém systému může selhat čerpací zařízení a dokonce může dojít k tepelnému zdvihu s poškozením radiátorů.

Systém zpětného oběhu

Pokud má kotel třetí vstup, lze k němu připojit recirkulační systém. K tomu je do recirkulačního bodu na skříni přístroje vložen smyčkový obvod.

Proud vody je v neustálém pohybu díky provozu oběhového čerpadla, takže okamžitě dodává teplou vodu do místa spotřeby

Chcete-li implementovat schéma, budete muset namontovat další obvod a nainstalovat následující prvky:

 • Zpětný ventil na vstupu ohřívače.
 • Automatický odvzdušňovací ventil, který zabraňuje vniknutí vzduchu do čerpadla před spuštěním.
 • Pojistný ventil na ochranu proti poklesu tlaku.
 • Membránová expanzní nádoba, do které půjde přebytečná voda při zvýšení tlaku v systému. Upozorňujeme, že kapacita rezervní nádrže musí být minimálně 1/10 objemu samotného BKN.

Jak vybrat nepřímotopný kotel

Hlavním rozdílem mezi kotlem a tradičním ohřívačem vody je kapacita zásobníku. Chcete-li provést správnou volbu a vyhnout se nadměrným nákladům, musíte při nákupu kotle vědět, kolik vody bude potřeba k pokrytí poptávky rodinné jednotky. Průměrné ukazatele jsou prezentovány takovými výpočty: osobní hygiena, za den. až 15 litrů; mytí kuchyňského náčiní. až 25 litrů denně; sprcha. až 100 litrů za den; koupelna. až 200 litrů.

Obecně se uznává, že jeden člověk spotřebuje asi sto litrů teplé vody, ale to je samozřejmě konvence, skutečná spotřeba závisí na člověku samotném a jeho zvyklostech. Někdo navštíví sprchu dvakrát denně, druhý tráví jeden den v týdnu, aby se koupal. Určitě můžeme říci, že větší ohřívač bude mít větší náklady.

Druhým důležitým faktorem ovlivňujícím náklady na kotel je poskytováno materiály, z nichž se provádí, zejména jeho vnitřní části. Doporučuje se vybrat jednotku s mosaznou cívkou, která poskytuje účinnější vytápění ve srovnání s ocelí. Mosaz je také výhodná v tom, že je mnohem snazší čistit z jejího měřítka než ocel.

See also  Jaký výkon by měl být plynový kotel

Je třeba vzít v úvahu úroveň ochrany před korozí. U levných modelů je povrch nádrží pokryt smaltovou vrstvou nebo skleněnou. V lepších zařízeních místo vnitřního povlaku se při výrobě nádrže používá nerezová ocel.

Dobrý kotel by měl být vybaven tepelnou izolační vrstvou. Jako tento materiál se používá buď čedičová vata nebo plynem plněné plasty. polyuretanová pěna. Pokud je tepelná izolace kotle reprezentována pěnovou pryží, je lepší tento model ignorovat.

Ohřev nepřímého kotle z vyrovnávací nádrže

Mnoho majitelů soukromých domů s topným systémem na tuhá paliva ví, co je vyrovnávací nádrž a všechny její výhody. Zmíníme pouze, že výrazně zvyšuje autonomii kotle na tuhá paliva a plně zaručuje jeho bezpečný provoz, chrání jednotku před „varem“. Zde se zamyslíme nad otázkou, jak nám může tepelný zásobník pomoci v létě, kdy nepotřebujeme nic jiného než teplou vodu.

Odpověď je jednoduchá. pomocí přídavného zařízení, jehož činnost popíšeme níže.

Princip ohřevu teplé vody s vyrovnávací nádrží

 • Pokud potřebujete teplou vodu, roztopíte jednotku na tuhá paliva na plný výkon, tak by to mělo být provedeno pro maximální účinnost kotle.
 • Úkolem kotle je ohřát vyrovnávací nádrž. Všechny topné okruhy jsou vypnuté, veškerá ohřátá chladicí kapalina funguje pouze pro vytápění a udržování teploty TUV.
 • Jakmile se nahřeje akumulátor tepla, kotel TT již nepotřebujeme a může klidně vyhasnout. Ohřev vody v kotli po dlouhou dobu udrží ohřátý vyrovnávací zásobník.
 • Délka ohřevu a udržování teploty v nepřímotopné nádrži závisí na objemu vašeho tepelného akumulátoru. Čím větší je objem ohřáté chladicí kapaliny v něm, tím déle bude voda horká, aniž by došlo k roztavení kotle.

Takto můžete kotel ohřát 1x za několik dní, ale nadále používat teplou vodu, aniž byste přemýšleli o nákladech na elektřinu a o dalším topeništi kotle.

Výběr nepřímotopného kotle

Před zakoupením a připojením vyrovnávací nádrže-akumulátoru (jak se také nazývá BKN) byste měli porozumět konstrukčním prvkům nejoblíbenějších typů. Faktem je, že existuje mnoho typů zařízení, včetně kombinovaných modelů, které pracují z topných systémů a alternativních zdrojů energie současně.

Budeme uvažovat tradiční kotle s spirálou, využívající jako ohřívač horkou vodu.

Konstrukční vlastnosti a princip činnosti

Co znamená nepřímý ohřev?? Zařízení s funkcí přímého ohřevu připojením na elektřinu nebo plynový hořák, BKN má jiný zdroj tepla. Voda se ohřívá připojením k přívodu horké vody, to znamená, že se ukazuje, že zdrojem je chladicí kapalina. horká voda (nebo její náhrada).

Navenek se BKN podobá standardnímu ohřívači vody. to znamená, že má tvar sudu, i když moderní modely jsou ergonomičtější. Pro snadné použití a instalaci mají obdélníkovou konfiguraci

Pokud vezmeme v úvahu nové modely známých značek, vidíme, že plynové kotle a kotle KN mají často stejný design. Montují se vedle sebe nebo pod sebe – můžete tak ušetřit místo.

Hlavním prvkem, který plní funkci ohřevu, je ocelový nebo mosazný výměník tepla (spirál) s velkou plochou, který je umístěn uvnitř kovové nádrže pokryté ochrannou vrstvou smaltu. Aby se zabránilo příliš rychlému ochlazení vody, je pouzdro zvenku obklopeno vrstvou tepelné izolace a některé modely jsou také obklopeny pouzdrem.

Pokud chcete, aby se voda v bojleru rychle ohřála, vyberte si model s několika výměníky tepla a pomalu chladla. s kvalitní tepelnou izolací

Důležitou součástí, kterou je dnes vybavena většina topných zařízení, je hořčíková anoda. Tyč, upevněná v horní části zařízení, chrání kovové části před korozí, v důsledku toho ohřívač vody vydrží mnohem déle.

Vysokotlaké bariéry jsou bezpečnostní ventil a vestavěný termostat. Pokud není nádrž vybavena bezpečnostní skupinou, instaluje se samostatně při uspořádání potrubí.

Nepřímotopný kotel je napojen na tři komunikační systémy: na přívod studené vody, na vytápění a na odbočku s teplou vodou

Nepřímotopný kotel. ekonomické vybavení. Sama nevytváří teplo, za přípravu teplé vody v ní je zodpovědná chladicí kapalina rekrutovaná z topného systému

Nepřímotopný kotel zajišťuje dodávku teplé vody o stabilní teplotě v kteroukoli denní dobu. Vzhledem k tomu, že se však v noci nevyužívá zásobování teplou vodou, musí být v systému zahrnuta expanzní nádoba na teplou užitkovou vodu

Když je dosaženo teploty potřebné pro horkou vodu, spustí se senzor, který dá příkaz k uzavření chladicí kapaliny. Do kotle vstoupí až po poklesu teploty vody na mezní hodnoty

Voda cirkulující v topném systému často nepřesahuje 65-70 ° C. Mnozí pochybují o jeho účinnosti, když funguje jako zdroj tepla pro vytápění v BKN. Ve skutečnosti je specifikovaná teplota dostatečná, protože rychlost a množství přenosu tepla závisí do značné míry na ploše (docela velké) v kontaktu s vodní spirálou.

Jak probíhá zahřívání? Studená voda, určená k ohřevu, vstupuje samostatným otvorem a naplňuje celou nádrž. Voda také vstupuje do výměníku z kotle, ale již ohřátá. Horké stěny spirály předávají teplo studené vodě, která má na výstupu již teplotu vhodnou pro sprchování nebo mytí nádobí.

Výhody řízeného zařízení

Regulovatelnost je vlastnost, která ovlivňuje montáž celého systému ohřevu vody. Existují dva typy BKN: jednoduché (levnější) a s vestavěnou funkcí ovládání.

Řízení topného procesu je povinné, pokud hlavní topné zařízení. například plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva. nemá řídící jednotku

Charakteristickým rysem řízených modelů je dodatečné vybavení s teplotním senzorem a schopností dodávat / zastavit přívod vody do výměníku tepla. Toto zařízení funguje automaticky.

Poté můžete spustit kotel. voda se začne ohřívat.

Pokud kotel pracuje v automatickém režimu, není potřeba kotel ovládat. Stále je však lepší jej vybavit teplotním čidlem, pro to je v pouzdře místo

Proces připojení a vázání nepřímotopného kotle probíhá jedním ze způsobů (popis. níže).

Jak může regulace ovlivnit teplotu vody? Skoro nic. Maximální hodnota, které může výstupní teplota dosáhnout, nepřekračuje parametry nosiče tepla v systému TUV. S největší pravděpodobností bude nižší o 1-2 °C.

Pokud je potřeba intenzivnější ohřev (to se může stát, pokud kotel obvykle pracuje v nízkoteplotním režimu), je lepší zvolit model s vestavěným topným tělesem.

Takové zařízení je vhodné zakoupit společně s kotli na tuhá paliva (voda zůstává teplá i po vychladnutí kotle).

Různé zařízení s doplňkovými funkcemi

Nádrže s jednoduchým designem. to je jen část sortimentu na trhu zařízení na ohřev vody. Existuje mnoho modelů kotlů, jejichž funkce jsou velmi užitečné pro integraci do systému TUV.

Například jedním z účelů dražších modelů je akumulace tepla. Pokud jsou možné výpadky proudu nebo jsou denní spotřebitelské tarify příliš vysoké, bude akumulační režim velmi užitečný. Konstrukčními prvky těchto modelů jsou zvýšená tepelná izolace a zvětšený objem nádrže (300 litrů nebo více).

Další informace, konzultace, ceny

Nabídneme efektivní a ekonomické řešení. Využijte zkušenosti našich technických odborníků. vyplňte formulář vpravo nebo zavolejte.

 • Výroba, dodávka a montáž elektrocentrál, UPS, stabilizátorů, zařízení rozvaděčů, čerpadel, kompenzačních jednotek jalového výkonu, transformátorů, elektrozařízení.
 • 7 (495) 229-85-86
| Denial of responsibility | Contacts |RSS